Alnus glutinosa 'IMPERIALIS'

Alnus glutinosa
Alnus glutinosa 'IMPERIALIS'
olše lepkavá
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 5-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
BARVA KVĚTŮ
DOBA KVETENÍ
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Olše lepkavá patří k domácím dřevinám našeho klimatu. Odrůda Imperialis = císařská už svým pojmenováním slibuje něco výjimečného. Tato olše nese středně zelené, 4-8 cm dlouhé, opadavé listy, jež jsou tak hluboce vykrajované a úzké, že z profilu připomínají malá košťátka čarodějnic. Ale létat na nich zřejmě nelze.

Olše Imperialis roste spíše pomalu do vzdušného keře či středně vysokého, nepříliš širokého stromku s půvabnou korunou. Větve jsou nad sebou naskládány patrovitě a jejich konce jsou mírně svěšené, takže zdálky máte pocit, že vidíte himalájský cedr. Efekt hlubokého vykrajování listů stromu navíc přidá na nadýchanosti. Taková rostlina si zaslouží krásné místo v zahradě, kde dobře vynikne její stavba i světle zelená barva listů.

Olše nepotřebuje žádnou péči. Řez můžete provádět zjara před rašením, pokud ji chcete udržet menší, nebo chcete-li ji již v mládí tvarovat. Má ráda neustále vlhkou, středně živnou půdu a plné slunce, proto ji v přírodě najdete poblíž vodních toků a na okrajích lužních lesů, ale nikdy ne přímo ve vodě. Mrazuvzdorná do min. -40°C.

Poslední revize 08-01-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Fagus sylvatica 'ASPLENIIFOLIA'
Rhamnus frangula 'ASPLENIIFOLIA'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
Safro BIO