Cupressus arizonica 'SULPHUREA'

Cupressus arizonica
Cupressus arizonica 'SULPHUREA'
cypřiš arizonský
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:žlutá a zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
BARVA KVĚTŮ
DOBA KVETENÍ
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6b   (do -21°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
Živé ploty

Arizonský cypřiš je snad jediný pravý cypřiš, který zvládne naše domácí zimy. Základní druh pochází z jihozápadu USA a odrůda Sulphurea byla vyšlechtěna ve Francii v roce 1963. Jak již název napovídá, má světle žlutou barvu, nikoli křiklavou, spíše lehce tlumenou ale při rašení nápadnou. Starší jehličí a větve uvnitř rostliny mají tmavě zelenou barvu s modrozeleným nádechem. Větvičky jsou poseté droboučkými, šupinatými, špičkou zakončenými jehlicemi, přisedlými tak, že tvoří téměř hladký povrch. Na nich se tvoří miniaturní kapičky vonné pryskyřice, díky které celý keř voní, aniž byste se jej museli dotknout. Typický je vystoupavý růst mladých větviček.

Roste vzpřímeně a středně rychle do hustého, stěsnaného tvaru široké homole nebo užší pyramidy. Jako stálezelený, nazlátle vybarvený jehličnan si najde uplatnění v kompozicích s jinak vybarvenými stromy a keři, nebo jako menší solitéra obklopen třeba jenom kontrastními trvalkami. Arizonský cypřiš se stříhá poprvé ke konci jara a poté až do poloviny podzimu libovolně, pouze se vyhněte řezům do staršího dřeva. Po silnějším střihu je dobré jej mírně přihnojit.

Poroste v téměř jakékoli nepodmáčené půdě na plném slunci. Jeho ověřená mrazuvzdornost je -22°C a údajně zvládne krátkodobě i o několik stupňů níže. Přesto doporučujeme vyhnout se extrémně návětrným místům a horským oblastem s dlouhotrvající zimou, kde zatím není vyzkoušený.

Poslední revize 25-01-2013
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Cupressus arizonica výška 175-200 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Cupressus arizonica výška 175-200 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Chamaecyparis lawsoniana 'IVONNE' ('Yvonne')
Cupressocyparis leylandii  'GOLD RIDER'
Thuja plicata '4EVER GOLDY'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
Safro BIO