Abelia x grandiflora

Abelia x grandiflora
Abelia x grandiflora
abélie
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-1.3m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a vínová
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červenec - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Ve snaze sehnat ty nejokázalejší dřeviny s monstrózním kvetením se leckdy zapomene na ty drobnější, ale velmi pilné, jako jsou například abélie. Tento elegantní přízemní keřík pocházející z Číny a Japonska má drobné, přišpičatělé, velmi lesklé, polo-opadavé listy tmavě zelené barvy, které se na zimu barví do vínově červené. Kvést začíná v červnu a přes celé léto, neúnavně až do října, nás zásobuje množstvím drobných, trubkovitých květů bílé barvy, které zdálky mají růžový nádech díky barvě spodních kalíšků. S nadcházejícím podzimem se i barva květů mění na lehce narůžovělou.

V teplejších zónach je tento keř velmi bujný a dokáže vyrůst až ke 2m. U nás dorůstá cca 1m. U větších zakoupených exemplářů se můžete dočkat výšky kolem 1,5m. U těchto velikostí doporučujeme při těžkých mrazech pod -24°C rostlinu na pár dnů přehodit bílou textílií, abyste nepřišli o zakoupenou velikost.

Ve starších encyklopediích se uvádí nízká mrazuvzdornost pro naše podnebí, ale my jsme všechny vyzkoušeli a rostou a kvetou i po těžkých zimách. Jen je někdy potřeba radikálně zastřihnout dlouhé, loňské pomrzlé výhony, což není na škodu, právě naopak: protože kvete na nových výhonech, nabude tím na hustotě a síle a odvděčí se i větším množstvím květů. Pokud bydlíte ve vyšší poloze, umístěte abélii na místo chráněné před větrem. Nenáročná na půdu. Mrazuvzdorná do cca -25°C, s ochranou do -27°C.

Poslední revize 08-01-2009; 06-01-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Abelia 'SHERWOOD'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře