Ilex x meserveae ('Mesid') BLUE MAID®

Ilex x meserveae ('Mesid')
Ilex x meserveae ('Mesid') BLUE MAID®
modrá cesmína
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
BARVA KVĚTŮ
DOBA KVETENÍ
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Blue Maid® je samičí kultivar z řady tzv. „modrých cesmín“. Kvete hojně drobnými bílými květy uprostřed jara a často znovu na podzim. Z květů se na podzim tvoří atraktivní korálky sytě červených plodů, které na keři vydrží pouze tehdy, nenajdou-li je v zimě ptáci. Pokud ano, spořádají je úplně všechny místo štědrovečerní hostiny. Pro opylení potřebuje samčího opylovače, nejlépe opět ze skupiny modrých cesmín. Vhodnými adepty jsou Blue Prince®, Casanova®, Little Gloss, Heckenstar, Heckenpracht nebo Little Rascal®. Listy jsou velmi lesklé, neostré a příjemné na dotek, temně zelené s nádechem do modra.

Proto i označení „modré cesmíny“. Druhové jméno meserveae dostaly podle jména jejich šlechtitelky Kathleen Meserve z Long Islandu v New Yorku, která v padesátých letech minulého století zkřížila ilex rugosa a ilex aquifolium, aby získala rostliny nejenom krásné, ale také velmi mrazuodolné – v našem klimatu jsou plně mrazuvzdorné bez jakékoliv ochrany na zimu. Této odolnosti a dobrého a silného růstu se využívá i pro výsadby těchto rostlin do živých plotů. Přesto nejlépe vyniknou jako husté solitérní keře nebo ve smíšené kompozici s jinak tvarovanými či kvetoucími rostlinami, kterým vytvoří dokonalé pozadí.

Jsou nenáročné na péči, pokud jim zajistíte mírně kyselou, živnou půdu, kterou v prvních letech nenecháte vyschnout, aby rostlina mohla dobře zakořenit. Všechny modré cesmíny jsou krásné a husté keře, které se při pěstování v kvalitní zemi nemusí stříhat, neboť samy vytvářejí pěkný tvar bez vyholených větví. Přesto je u nás doporučujeme několikrát po výsadbě zjara zakrátit, aby měly dostatek síly na olistění ve všech partiích. Hnojení je možné přípravky pro vřesovištní rostliny. Mrazuvzdornost ověřená do -27°C, ale zřejmě snesou ještě mnohem silnější mráz. Vhodné pro pěstování ve venkovních nádobách.

Poslední revize: 30-12-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex x meserveae 'BLUE PRINCESS'
Ilex aquifolium  'ALASKA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
Safro BIO