Iris setosa

Iris setosa
Iris setosa
kosatec chlupatý
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ inkoustově modrá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Tento kosatec je jedním z mnoha základních druhů a nalézá se ve volné přírodě od nejchladnějších částí severní polokoule až k pásu mírného klimatu. Roste na Aljašce, v Kanadě, na Sibiři i v severní Asii (Čína, Korea, Japonsko). Nejběžnější a dost možná i nejkrásnější je modrá forma. Setosa v latině znamená chlupatý a i když to není uznané botanické pojmenování, používáme jej z důvodu rozlišení mezi ostatními, zejména podobným kosatcem sibiřským, který najdete v totožných lokalitách.

Kosatec chlupatý v době květu dosahuje kolem 1 metru výšky a kvete od konce května až do června modrými až modrofialovými, překrásně tvarovanými květy s nápadným bílým a zlatožlutým mramorováním jazyka. Květní stonky jsou tenké a dobře se větví, nabízejíc více květů z jednoho stonku. Nevoní. Listy jsou středně až světle zelené, mečovité, spíše užší.

Tento kosatec miluje vlhká až lehce podmáčená stanoviště, přestože je natolik univerzální, že dokáže žít i na skalce a v suché, písčité půdě. Vyhovuje mu i jílové podloží, pokud nemá tendenci v létě seschnout do tvrdé hroudy. Kvete na slunci i v polostínu, kde jeho modř nádherně probarví méně světlé okolí. Svými oddenky se pomalu rozrůstá do plochy, ale není plevelný. Snadno můžete přebytečné hlízovité oddenky vyjmout a přesadit jinam. Na občasné hnojení dobře reaguje bohatším růstem i kvetením. Své místo si najde v jakémkoli typu zahrady – venkovské i moderní, v trvalkové zahradě i vysazený mezi nižšími či středně velkými keři, které rozveselí barevnými květy. Hlízy se nevyndavají. Mrazuvzdorný do cca -40°.

Poslední revize 04-06-2017.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Iris setosa průměr květináče 9 cm
HOBBY
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Iris 'SIGN OF LEO'
Iris (sk. germanica) 'ON EDGE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře