Agastache 'ARIZONA™ Sandstone'

Agastache
Agastache 'ARIZONA™ Sandstone'
agastache
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.2-0.3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ oranžová
DOBA KVETENÍ červen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Agastache není příliš rozšířená trvalka z čeledi hluchavkovitých a jen málo z nich lze pěstovat jako trvalky v chladnějších pásech zóny 5 a 6. Novinové agastache ze série ARIZONA™ pochází z hybridů severo- a západoamerických druhů, které lépe zvládají krušné podmínky, jež někdy nadělí i středoevropské klima. Vyšlechtila je firma American Takii.

Sandstone je oranžově kvetoucí odrůdou agastache americké série ARIZONA™, po odrůdách Sun (žlutá) a Sunset (růžová). Vyznačuje se velmi kompaktním, nepoléhavým, pěkně vzpřímeným růstem a sytě pastelově oranžovými květy. Jsou protáhle hluchavkovité a vykvétají již s prvními horkými dny června, nejpozději od začátku července. Drobné listy jsou sivě zelené, mladé stříbřitě ojíněné, s kulatě zoubkovanými okraji, matné a velmi voňavé. Kvetení trvá až posledních slunných a teplých dnů podzimu. Pro podporu kvetení můžete průběžně po odkvětu odstříhávat unavené stonky, čímž podpoříte několikeré omlazení trsu během vegetace a rostlina bude pěkná celou sezónu.

Agastache je nadmíru aromatické a jeho květy jsou jedlé, což poslouží jako krásná dekorace letních jídel či nápojů. Mají svěží, mátově anýzovou chuť s troškou sladkosti z nektaru, jež láká motýly a čmeláky. I listy můžete využít - stačí se jich jen dotknout a už pouští vonnou silici, kterou můžete použít i pro přípravu čaje, nebo s ní ovonět čerstvé saláty, stejně jako zapékat v pečivu.

Agastache potřebuje plné slunce a dobře odvodněnou, nejraději písčitou zem neutrální až zásadité reakce. V mokrých podmínkách a vododržné půdě mu shnijí kořeny. Pěstujte jej na plném slunci v suchém trvalkovém záhonu, ve skalce, podél cestiček nebo jako doplněk menších keřů, které jsou v létě již po odkvětu. Je mrazuvzdorné do cca -24°C a šlechtitel testuje, zda vydrží i silnější mráz. Na zimu doporučujeme ponechat celý trs a překrýt jej chvojím proti nadměrnému promáčení a loňské stonky odstříhat až zjara.

Poslední revize: 26-09-2017
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Agastache
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Agastache 'APRICOT SPRITE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře