Photinia villosa var. maximowicziana

Photinia villosa
Photinia villosa var. maximowicziana
blýskavka, blýskalka chlupatá
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT
BARVA KVĚTŮ
DOBA KVETENÍ
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Blýskavka nebo také blýskalka chlupatá je velmi vzácný, opadavý keř, který i přes jeho kladné vlastnosti a snadnost množení je stále spíše raritou v nabídce evropských zahradnictví. Je pravda, že o mnoho známější jsou její okázalejší, stálezelené sestry, ale v tomto případě vám chceme představit tento druh, ze kterého se těší již mnoho sběratelů i v České republice a na Slovensku. Jeho původ sahá do Korey, Číny a Japonska.

Blýskalka chlupatá nese široce oválné, poměrně tuhé, lehce plstnaté listy sytě zelené barvy. Jejich množství na keři z něj činí téměř neprůhlednou clonu, přičemž si stále zachovává viditelnou stavbu větví. Na konci jara vykvétá hustými trsy drobných, čistě bílých květů, po nichž následují plody zbarvující se do sytě červených bobulí na podzim. Nejsou jedlé ani jedovaté. Největší show nabídne keř v říjnu, kdy jeho listy začnou nabírat zářivé odstíny medově zlaté, žluté, červené a purpurové barvy.

Varieta maximowicziana je jednou z vícera selekcí pocházející ze západního Japonska. Její mladé listy mají nápadně vínový přeliv a jsou výrazně stříbřitě ojíněné jako například mladé listy stálezelených hlošin. Jsou o trochu větší a tužší než listy základního druhu a překrásně a hlavně spolehlivě na podzim barví do všech vyjmenovaných odstínů. Popsána a představena byla již v roce 1897.

Roste pomalu až středně rychle do vcelku souměrného keře nebo nízkého stromku o přibližně stejné výšce i šířce kolem 3m. I bez stříhání se velice pěkně větví, přesto pokud chcete, můžete jej zjara před rašením jakkoli tvarovat řezem. Má ráda vlhká, nikoli zamokřená stanoviště a přednostně kyselou zem, díky které nabídne zářivější barvy na podzim. Je velice otužilá a odolná nepřízni počasí. Mrazuvzdorná do cca -34°C.

Poslední revize 28-10-2017
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2017 / únor 2018 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Photinia villosa výška 60-80 cm, šířka 20-30 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Photinia villosa výška 60-80 cm, šířka 20-30 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Photinia villosa
Parrotia persica  'VANESSA'
Parrotia persica
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
Safro BIO