Hydrangea paniculata 'Bokrathirteen' MAGICAL™ SWEET SUMMER

Hydrangea paniculata 'Bokrathirteen'
Hydrangea paniculata 'Bokrathirteen' MAGICAL™ SWEET SUMMER
panicle hydrangea
SIZE/TYPE medium-sized shrub
USUAL HEIGHT 1-1.5m
USUAL WIDTH 0.8-1.3m
LEAVES deciduous broadleaf
COLOUR OF LEAVES green
FLOWERS showy
COLOUR OF FLOWERS +multicolored:white and pink
BLOOMING TIME July - October
LOCATION full to partial sun
SOIL TYPE any (acidic to alkaline)
SOIL MOISTURE REQUIREMENTS evenly moist (dislikes drought)
USDA zone (lowest) 4   (down to -34°C)
WINTER PROTECTION  
FOR ZONE 5+6 Code of winter protection zone 5+6
FOR ZONE 7 Code of winter protection zone 7
BELONGS TO CATEGORIES Deciduous broadleaf
Summer blooms
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Magical™ Sweet Summer je latnatá hortenzie s bohatými květenstvími, jež od poloviny července vykvétají převážně sterilními (nápadnými) květy světlounce nazelenalé barvy, která se v půlce léta mění na krémově bílou a poté jemně zrůžoví. Květenství jsou vzpřímené, pevné, bachraté laty, jež drží na pevných stoncích i ve větru a dešti. Stonky jsou tmavé, ale nejsou vínové jako u některých jiných odrůd. Opadavé listy jsou sytě zelené, oválně vejčité. Magical™ Sweet Summer byla vyšlechtěna v roce 2006 a v roce 2009 získala patent č. PP21778.

Latnaté hortenzie se nejlépe pěstují na plném slunci. Nejsou příliš náročné na půdní typ, ale v živné, dobře propustné půdě budou nádherné. Jakmile zakoření, dobře zvládají i letní přísušek, ale v rovnoměrně vlhké zemi budou zdravější. Velmi dobře reaguje na hnojení, nabídne pak vetší květy a mohutnější trs. Snáší jakoukoli světovou stranu a pH půdy. Keř je dobré na jaře před rašením každoročně seříznout až o dvě třetiny na pevnou kostru a rostlina se odmění silnými stonky s velkými květy. Kvete na nových výhonech. Mrazuvzdorná do min. -34°C a vhodná do venkovních nádob.

Poslední revize 27-07-2015

Magical™ Sweet Summer is a panicle hydrangea with large inflorescence composed of predominantly sterile flowers. They come out in mid July and are light greeneish white as they emerge, and mature to creamy white and later soft pink. The panicles are rather fluffy and not so conical like many other varieties. They hold well on dark stems even in strong wind and rain. Deciduous leaves are ovate to oval, pointed, deep green. Magical™ Sweet Summer is a fast and upright growing shrub.

It will grow in almost any soil type, preferably humus-rich, moist soil that is not too heavy or shallow. Once established it does not need extra watering like big-leaf hydrangeas. Full sun is best but it will grow in shade, too. Feeding is much recommended to enhance flower size. We recommend regular pruning every spring before the buds begin to swell. By cutting at least two thirds of previous year’s growth you will get a strong shrub with large flowers and a regular shape. It is hardy to at least -34°C (USDA zone 4).

Last update 27-07-2015
SIZES and PRICES
CURRENTLY SOLD OUT


NOT IN STOCK? WHY NOT TO TRY A SIMILAR ONE:
Hydrangea paniculata
Hydrangea paniculata
Hydrangea paniculata
GLOSSARY
  • STANDARD QUALITY - Plants of this group are 1st class quality with number of branches and overall density adequate to their size and age, considering they were container grown.
  • DE LUXE QUALITY - This label guarantees a luxurious quality of manually selected plants that, compared to their height and age, are exceptionally dense and beautiful.
  • EXTRA - These plants are usually mature and bigger specimens with exceptional overall appearance.
  • STANDARD (as described in the plant form) means a tree with a trunk of 190-210 cm and a crown at the top, unless specified differently. The commercial size for trees is their girth measured in the height of 1m from ground.
  • HOBBY - These plants are of the same quality as our standard-quality plants but younger and therefore cheaper.
  • SHRUB - a woody plant with branches growing bushy from the ground level.
  • HALF-STANDARD or MINI-STANDARD - a small tree with shorter trunk, its size is usually specified.
  • FEATHERED - These are trees with branches growing already from the base of the trunk and up along the stem.
  • GRASSES and PERENNIALS - Sizes given usually read the diameter of the pot or the clump, as specified.
LARGE PLANTS over 150 cmspecimens, screening and hedging shrubs

This site uses cookies to provide services and traffic analysis - here you can find details. I use this site for further use of this site ACCEPT.