Quercus rubra (q.americana)

Quercus rubra (q.americana)
Quercus rubra (q.americana)
dub červený, dub americký
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 15-20m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 10-15m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Duby neodmyslitelně patří do naší krajiny, ať už pocházejí z Ameriky, Asie nebo jižní Evropy. Lemují naše rybniční hráze, zdobí smíšené lesy a zvláštní druhy a kultivary se těší oblibě ve velkých parcích a botanických zahradách.
Dub červený se někdy nazývá dubem americkým, neboť pochází ze severovýchodní části USA a Kanady. Díky svému původu je velice otužilý a jak tomu často v případě silně mrazuvzdorných stromů bývá, je i velmi vysoký. Tato parková nádhera roste středně rychle až rychle v ideální půdě a v dospělosti dokáže dorůst 20 metrů. V parcích nebo volné přírodě, kde má dostatek prostoru a živin ještě o pár metrů více.

Opadavé listy dubu červeného jsou poměrně velké a velice atraktivní. Jsou většinou sedmicípé, ojediněle 9 až 11-cípé, cípy jsou na rozdíl od dubu letního zašpičatělé a vypadají podobně jako listy dubu bahenního. Jejich barva je v sezóně sytě zelená a na podzim se barví do fantastických odstínů oranžové, šarlatově červené a rudé. Koruna je zprvu pyramidální, s věkem atraktivně zaoblená a nabízí příjemný stín. Tvoří se pomaleji a je dobré mladším stromům korunu založit, aby co nejdříve vznikla pevná kostra s nejsilnějšími větvemi přibližně stejně daleko od sebe.

Tento dub není náročný na půdní podmínky, ale na rozdíl od ostatních je více citlivý na vápno v půdě, dopřejte mu proto neutrální či mírně kyselou zem. Nesnáší mokro, ale vlhko mu dělá dobře, i když je velmi odolný suchu, jakmile zakoření. Nově vysazené stromy je nutné na 2-3 roky vyvázat k opoře. Snáší městské znečištění. Kořeny jsou silné a mohou nadzvednout chodníky, pokud jsou příliš blízko. Plně mrazuvzdorný do cca -40°C.

Poslední revize 05-01-2010
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Quercus palustris
Quercus coccinea
Quercus  'NEW MADRID'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.