Metasequoia glyptostroboides 'MATTHAEI BROOM' ('Head Hunter')

Metasequoia glyptostroboides
Metasequoia glyptostroboides 'MATTHAEI BROOM' ('Head Hunter')
metasekvoje čínská
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST jehličnan opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY toleruje (ale nevyžaduje) mokro
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Celá staletí se věřilo, že metasekvoje jsou pohřbeny jen ve zkamenělinách stejně jako trilobiti. Až v roce 1941 byly z Číny dovezeny živé exempláře, které byly okamžitě podrobeny botanickému výzkumu a komerčně využity. Velmi pomohlo, že tento impozantní strom ve své základní formě roste rychle a snadno se množí.

Teprve nedávno spatřila světlo světa nové odrůda metasekvoje, která byla nalezena původně jako čarověník v michiganské botanické zahradě Matthaei. Dostala jméno Matthaei Broom a v USA se prodává i pod názvem Head Hunter. Jedná se o skvostný kultivar, který v sobě snoubí původní krásu jasně zelených, měkkých jehliček metasekvoje a spíše pomalý, kompaktní růst, což jí umožňuje stát se vítaným klenotem i v malé zahrádce.

Díky plochému, opadavému jehličí se často zaměňuje s tisovcem. Keřové formy rostou zprvu nepravidelně do oválného keře a teprve s věkem si vytvoří terminál, který rostlině dodá špičku. Daleko působivější jsou ale kmenové varianty, které za nepříliš dlouhou dobu vytvoří nádherný, téměř plochý a po stranách lehce přepadavý deštník svěže zelených větví měkkého, opadavého jehličí, které se na podzim barví do oranžové žluté až sytě žluté barvy. Řez je možný na konci zimy.

Metasekvoje je blízce příbuzná s tisovcem (taxodium distichum) a proto miluje vlhčí zem, kořeny mohou dokonce částečně stát v mělké vodě. Máme vyzkoušené, že výborně prosperuje v lehce podmáčené, vododržné zemi, ale po výsadbě na nové stanoviště nedovolte podmáčet kořeny, než si vytvoří vlastní na novém stanovišti. Zem by měla být dostatečně živná, na pH půdy nezáleží. Přestože je plně otužilá, pro zdravý růst uvítá teplé, osluněné stanoviště. Tento druh je příliš nový, aby bylo možné odhadnout konečnou výšku v dospělosti. Většinou se udává kolem 3m u keřů, kmenové formy příliš nepřerostou výšku kmene danou roubováním. Plně mrazuvzdorná do cca -29°C.

Poslední revize 09-01-2010
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Taxodium distichum  'CASCADE FALLS'®
Metasequoia glyptostroboides 'HAMLET'S BROOM'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.