Wollemia nobilis

Wollemia nobilis
Wollemia nobilis
wolémie
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 7-20m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 7b   (do -15°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Teprve na přelomu tisíciletí svět obletěla senzační zpráva o nálezu dosud nepopsaného druhu stromu v Austrálii. V září roku 1994 totiž David Noble jako vyšší důstojník Národního parku Wollemi ve Wentford Falls v Blue Mountains (cca 200 km od Sydney) při svých dobrodružných výpravách a zdolávání skal parku narazil na něco, co ještě nikdy předtím jako zkušený botanik neviděl a nedokázal zařadit. Mnoho vědců a botaniků se sešlo a společně pomáhali určit rostlinu, aby potvrdili, že se opravdu jedná o doposud vědecky neprobádaný taxon, který později zařadili do čeledi araukáriovitých. Sem patří například velice populární blahočet čilský (araucaria araucana), stejně jako rostliny, které jsou již dávno vyhynulé a známe je pouze z fosílií.

Wolémie je stálezelený jehličnan, jehož naprostou jedinečností je stavba a délka jehlic. Při prvním pohledu vás napadne, že se jedná o něco mezi stromovou kapradinou, vějířovitým listem palmy a obřím modřínem. Jehlice jsou měkké jako modřín a vyrůstají podél větvičky jako žebra kapradiny. Jejich barva je středně zelená. V dobrých podmínkách roste vcelku pravidelně a bohatě se větví. Větvičky jsou od kmene významně prohnuté, aby se na konci opět stočily mírně vzhůru, což rostlině propůjčuje uvolněný a velmi exotický vzhled. Může růst jako jedno-kmenný strom nebo vícekmenný keř.

Rostlina byla poprvé uvedena do prodeje v roce 2006, na jehož začátku se vydražily vůbec první množené rostliny v Evropě. Cena 1 kusu velikosti cca 125 cm dosáhla kolem 3200 EUR. Od té doby již uběhlo pár let a díky dobrému množení a nenáročnosti na pěstování se rok co rok dostává do distribuce čím dál více rostlin a jsou za čím dál příznivější ceny, i když ještě stále narazíte na vyšší ceny u větších kusů. Tato rostlina je tolik ceněná a vyhledávaná, že v jedné botanické zahradě ji před zloději dokonce vybudovali železnou mříž kolem dokola. Nyní ji má již možnost zakoupit snad každý, takže není nutné riskovat kvůli ní vězení nebo jako například v Austrálii pokuta v přepočtu téměř 4 milióny korun, pokud vkročíte do zakázané oblasti parku, kde se vyskytuje a který byl vyhlášen za národní dědictví.

Wolémie se pěstuje vcelku snadno. Půdní podmínky jsou podobné jako například pro borovice – miluje velmi dobře odvodněnou, lehkou a propustnou zem, středně bohatou na živiny s pH od neutrální po mírně kyselé. Konstantní vlhkost zaručuje zdravý a rychlý růst. Žije na místech s plným sluncem i ve stínu, ale slunečné či pouze lehce polostinné stanoviště bude mít dobrý vliv na její tvar a stavbu. I přes její původ již pokusy z Německa, Japonska a Skotska potvrdili výbornou mrazuvzdornost bez újmy až do -12°C s tím, že zatím nebylo řečeno, zda při nižších teplotách při venkovní výsadbě zahyne. Je pouze otázkou dalších testů, kam až její odolnost mrazu sahá. Podle nejnovějších informací z Německa z roku 2009 zvládla i -15°C.

Poslední revize 06-01-2010.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.