Quercus cerris

Quercus cerris
Quercus cerris
dub cer, dub turecký
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 8-13m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 5-13m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled foto
Duby neodmyslitelně patří do naší krajiny, ať už pocházejí z Ameriky, Asie nebo jižní Evropy. Lemují naše rybniční hráze, zdobí smíšené lesy a zvláštní druhy a kultivary se těší oblibě ve velkých parcích a botanických zahradách.

Dub cer, nebo také dub turecký, je nádherným příkladem dalšího stromu, který nejenom že vypadá v přírodě a v parku přirozeně, ale zároveň je krásný. Jeho opadavé listy mají svěže zelenou barvu, která v létě mírně tmavne do středně zelené. Jsou poměrně hluboce vykrajované, přičemž jednotlivé laloky jsou zaoblené, narozdíl například od dubu červeného nebo bahenního, jejichž listy jsou rovněž hluboce vykrajované ale laloky jdou do špičky. Bývají kolem 12 cm dlouhé, lesklé. Podzimní barva je bledě žlutá, nepříliš výrazná.

Roste spíše pomalu nebo středně rychle do pevného stromu s terminálem, kolem kterého se větví a s věkem vytváří široce oválnou korunu. Jelikož jeho největší atrakcí jsou nápadně vykrajované listy, v menších zahradách bývá často stříhán do kompaktního tvaru s hustou korunou, která dá vyniknout atraktivnímu olistění příjemně zelené barvy. Řez provádějte na konci zimy před rašením a tvarujte, jak je libo. Pouze není dobré řezat do staršího dřeva.

Dub cer zvládne širokou škálu půdních typů, dokonce roste dobře i na vápenitém podloží. Pouze nemá rád mokrou zem, je spíše suchomilný. Tento fakt v kombinaci s neagresivními kořeny, které nenadzvedávají chodníky a silnice, z něj činí ideální strom do měst, kde netrpí na znečištěné ovzduší a jakmile dobře zakoření, nevyžaduje zálivku ani v horkém létě. Netrpí na choroby ani na škůdce a pokud jej nebudete stříhat, vyroste v dospělosti něco málo přes 10 metrů a vytvoří pevnou konstrukci kmene a větví, na kterou lze zavěsit například houpací síť a dospělý strom ji udrží a nezlomí se. Pěstujte jej na plném slunci nebo v polostínu. Plně mrazuvzdorný do cca -24°C, ale pravděpodobně ještě o něco více.

Poslední revize 19-01-2010
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Quercus cerris výška 175/200 cm, obvod kmene 6-8 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Quercus cerris výška 175/200 cm, obvod kmene 6-8 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Quercus frainetto
Quercus macrocarpa
Quercus robur
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.