Quercus frainetto

Quercus frainetto
Quercus frainetto
dub maďarský (d.uherský, d.balkánský)
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 8-25m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-15m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Duby neodmyslitelně patří do naší krajiny, ať už pocházejí z Ameriky, Asie nebo jižní Evropy. Lemují naše rybniční hráze, zdobí smíšené lesy a zvláštní druhy a kultivary se těší oblibě ve velkých parcích a botanických zahradách. Dub maďarský je doma v mírnějších až teplejších oblastech Evropy od Balkánu po Maďarsko a po Evropě byl vysazován jako okrasná dřevina až od 19.století.

Listy dubu maďarského patří k nejkrásnějším listům mezi evropskými stromy vůbec. Jejich okraj je vyzdoben mnoha menšími lalůčky po celém obvodu od řapíku k řapíku. Při rašení je jejich barva nápadně svěže zelená a na léto mírně tmavne, přičemž žilkování zůstává světlejší a listům tak propůjčuje zajímavou texturu. Jsou středně až velmi lesklé, až 20 cm dlouhé, opadavé a na podzim se mění do máslově žluté a později do světle jantarově hnědé. Tyto mimořádně krásné listy jsou hlavním důvodem, proč si milovníci dubů pořizují tento skvost i do menších zahrad, přestože nestříhaná rostlina může v dospělosti ve věku nad 50 let dorůst kolem 20 metrů na výšku a 7-8m do šířky, ale lze udržovat řezem.

Rychlost růstu je střední až pomalá tj. kolem 20-30 cm za rok na dobře zakořeněné rostlině. Tvar koruny je široce rozložitý a zaoblený a stromu trvá až 10 let, než si korunu vytvaruje. Naopak rychlého efektu dosáhnete, pokud jej pěstujete jako keř, protože si jej můžete udržovat ve velikosti, která se vám vejde do zahrady a hlavně se můžete těšit z nádherných listů už od země. Řez provádějte na konci zimy před rašením a tvarujte, jak je libo. Buď lehce zakracujte loňské výhony, aby keř nebo koruna stromu pomalu houstla, nebo provádějte zpětný řez, kdy odříznete až dvě třetiny loňských výhonů a rostlina vyraší dlouhými novými výhony se spoustou velkých listů.

Dub maďarský zvládne širokou škálu půdních typů, přesto se mu nejlépe daří v neutrální až lehce kyselé půdě. Nemá rád mokrou zem, ale za rovnoměrné vlhko se odvděčí šťavnatým olistěním. Kořeny nejsou agresivní, lze vysazovat i poblíž dlažeb a zídek. Pěstujte jej přednostně na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Plně mrazuvzdorný do cca -27°C, ale pravděpodobně ještě o něco více.

Poslední revize 05-02-2010; 07-11-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Quercus cerris
Quercus dentata 'CARL FERRIS MILLER'
Quercus macrocarpa
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.