Rubus idaeus = MALINY

Rubus idaeus = MALINY
Rubus idaeus = MALINY
maliník
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
náhled fotonáhled fotonáhled foto
PĚSTOVÁNÍ

Maliny potřebují živnou, raději vlhčí ale propustnou půdu a umístění nejlépe na plném slunci. V prvním roce vytvoří trnité pruty (krom beztrnných odrůd), jež budou kvést a plodit až v dalším roce (pokud se nejedná o odrůdy plodící na jednoletých větvích). Je dobré je vyvázat vertikálně k opoře, aby se lépe obíraly. Jakmile prut odpoldí, odstraňte jej až u země a dejte prostor novým. Doporučujeme vytvořit kořenovou bariéru, aby se trs nerozrůstal do míst, kde jej nechcete. Plně mrazuvzdorné do cca -34°C, některé odrůdy i více.

U opakovaně plodících a podzimních odrůd máte možnost dvojího řezu.
 • ŘEZ 1 pro dvě sklizně:
 • Pokud výhony z prvního roku necháte odplodit a neseříznete je, budou plodit ve druhém ruce znovu již začátkem července a podruhé od půlky či konce srpna až do raného podzimu.
 • ŘEZ 2 pro jednu bohatou sklizeň:
 • Pokud je ale v prvním roce po sesbírání plodů seříznete 10-20 cm nad zemí, ponesou jenom jednu sklizeň v srpnu a září následujícího roku, ale o dost bohatší.
 • CHYTRÝ TRIK pro každoroční sklizeň:
 • Připravte si místo na 2 záhony malin. V prvním roce vysaďte sazenice do záhonu 1 a počkejte na plody. Po odplození seřízněte všechny výhony ze záhonu 1 sekačkou (u země). Brzy začnou rašit nové pruty, které budou plodit až za rok. Druhý rok udělejte totéž se záhonem 2 - vysaďte nové rostliny a po sběru plodů posekejte. Zatímco záhon 2 bude holý, na záhonu 1 vám budou zrát pruty na produkci plodů. A takto střídejte sekání tak, aby každý záhon se sekal ob rok a vždy budete mít hojnost plodů z jednoho záhonu.

  POPIS ODRŮD

  Idaeus je základní (botanický) druh maliníku se sytě růžově červenými, lehce protáhlými plody, které dozrávají začátkem prázdnin. Mají výraznou vůni, sladkou chuť a silně barvící šťávu. Nejvhodnější použití je za čerstva jako součást letních ovocných salátů nebo smoothies, ale lze je i zpracovat na kompoty, šťávy a džemy, nebo po malých porcích zmrazit.

  Apricot je velmi podobná odrůda podzimní Autumn Amber®. Tvoří středně velké, krásně oranžové plody bez malinové štiplavosti, pouze sladké a plné chuti – nejsou mdlé. Plodí dvakrát nebo opakovaně od konce července – možnost dvojího řezu.

  Autumn Amber® je švýcarská odrůda s oranžovými plody z dílny Lubera®. Nese středně velké, krásně oranžové plody bez malinové štiplavosti, pouze sladké a plné chuti – nejsou mdlé. Plodí dvakrát nebo pozdně – možnost dvojího řezu.

  Autumn Bliss je pozdní nebo dvakrát plodící odrůda červených malin výborné chuti a hojných výnosů. Možnost dvojího řezu.

  Black Jewel je výjimečná odrůda maliníku s temně vínovými až černými plody. Dozrávají v polovině léta a mají klasickou chuť malin, snad jen o něco výraznější. Je dobře odolná běžným chorobám a jednotlivé pruty dorůstají cca 1,2m.

  Fallgold je pozdní nebo dvakrát plodící maliník s plody světle zlatožluté barvy. Mají výrazně sladkou a plnou chuť. Možnost dvojího řezu.

  Maliník Golden Everest patří ke žlutoplodým odrůdám. Plody jsou velké, velice sladké a voňavé. Plodí na jednoletém dřevě. První plody dozrávají začátkem srpna a zrání pokračuje do časného podzimu.

  Heritage je stará americká odrůda dvakrát plodícího maliníku s červenými plody. Tvoří spíše menší až středně velké, chuťově lahodné a šťavnaté plody s kratší trvanlivostí, zato dlouhou výdrží zrání – od srpna až do října.

  Himbo Top® je v poslední době čím dál populárnější, neboť nese vysoké výhony od poloviny léta do podzimu. Plodí na nových výhonech, takže na podzim po sklizni všechny výhony, které plodily, seřežte až k zemi. Červené plody jsou velké, chutné, sladké a aromatické. Je odolná kořenovým hnilobám.

  LITTLE RED PRINCESS® je kompaktní až zakrslá odrůda maliníku o výšce cca 1m, vhodná díky menšímu vzrůstu zejména pro pěstování v nádobách na terasách a balkónech, když nemáte zahradu. Samozřejmě že spokojená bude i v záhonu. Nese červené plody na loňských i letošních výhonech, takže se nemusíte bát ji každé jaro seříznout nad zemí. Plody jsou poměrně velké.

  Malling Promise je raná odrůda bohatě plodícího maliníku. Plody jsou sytě růžově červené, lehce protáhlé, pevné, aromatické a středně sladké chuti. Je odolná běžným chorobám a dobře snáší chudé půdy.

  Schönemann je stará pozdní odrůda velmi chutných malin střední velikosti. Nabízí spolehlivou, bohatou sklizeň od druhé polovina srpna až do prvních mrazů. Roste vzpřímeně a rychle, tvoří pevné pruty.

  Tulameen je jednou plodící, hojně využívaná odrůda, momentálně zřejmě nejrozšířenější v komerčním pěstování na světě, neboť nabízí spolehlivou sklizeň velkých, pevných plodů s delší trvanlivostí, přitom chuťově nijak nezaostávají, jsou výborné a aromatické. Původ: Kanada, 1990. Je odolná běžným chorobám.

  Twotimer® Sugana® je dvakrát plodící švýcarská odrůda s červenými plody z dílny Lubera®. Nese obzvlášť velké, výrazně kónicky tvarované plody skvělé chuti. Plodí dvakrát nebo pozdně – možnost dvojího řezu. Roste bujně a tvoří mohutné, zdravé, vzpřímené pruty, jež se snadno obírají.

  Twotimer® Yellow Sugana® je dvakrát plodící švýcarská odrůda se žlutými plody z dílny Lubera®. Nese obzvlášť velké, výrazně kónicky tvarované, pevné plody skvělé chuti. Plodí dvakrát nebo pozdně – možnost dvojího řezu. Roste bujně a tvoří mohutné, zdravé, vzpřímené pruty, jež se snadno obírají.

  Zeva II je středně raný (zrání konec června až konec července), jednou plodící maliník středně vysokého růstu. Tvoří spíše baculaté plody, plodí hojně, ale výnosy významně závisí na teplém počasí v červnu – v horších létech může být sklizeň průměrná. Pro kvalitní plody skvělé chuti je náročnější na vláhu v suchých oblastech. Původ: Švýcarsko.

  Poslední revize 06-02-2010; 12-02-2011; 22-0-2013; 01-03-2018; 14-02-2022
  VELIKOSTI A CENY
  Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
  Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
  Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
   Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
  Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2023 / únor 2024 ? Více informací zde.
   
  náhled zboží typ objem
  kont.
  velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
  Rubus idaeus = MALINY Fallgold - žluté
  HOBBY
  ZIMNÍ SKLAD POŠTOU
  Rubus idaeus = MALINY Heritage BIO - červené dvakrát plodící
  STANDARD
  CHLUMEC POŠTOU
  Rubus idaeus = MALINY Heritage BIO - červené dvakrát plodící
  STANDARD
  ZIMNÍ SKLAD POŠTOU
  Rubus idaeus = MALINY Fallgold - žluté
  HOBBY
  ZIMNÍ SKLAD POŠTOU
  Rubus idaeus = MALINY Zeva červená stáleplodící
  HOBBY
  ZIMNÍ SKLAD POŠTOU
  Rubus idaeus = MALINY Malling Promise - červené
  STANDARD
  CHLUMEC POŠTOU
  Rubus idaeus = MALINY Malling Promise - červené
  STANDARD
  ZIMNÍ SKLAD POŠTOU
  Rubus idaeus = MALINY Fallgold - žluté
  STANDARD
  CHLUMEC POŠTOU
  Rubus idaeus = MALINY Sugana - červené dvakrát plodící
  STANDARD
  CHLUMEC POŠTOU
  Rubus idaeus = MALINY Sugana - červené dvakrát plodící
  STANDARD
  ZIMNÍ SKLAD POŠTOU
  Rubus idaeus = MALINY Autumn Amber BIO - oranžové beztrnné
  STANDARD
  ZIMNÍ SKLAD POŠTOU
  Rubus idaeus = MALINY Sugana BIO - červené dvakrát plodící
  STANDARD
  ZIMNÍ SKLAD POŠTOU
  Rubus idaeus = MALINY Sanibelle BIO - červené
  STANDARD
  ZIMNÍ SKLAD POŠTOU
  Rubus idaeus = MALINY Raspberry Shortcake - beztrnný zakrslý červený
  STANDARD
  ZIMNÍ SKLAD POŠTOU


  Podobné rostliny
  Rubus idaeus 'NR7' RUBY BEAUTY®
  Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
  VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

  Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.