Hippophae rhamnoides + ODRŮDY

Hippophae rhamnoides
Hippophae rhamnoides + ODRŮDY
rakytník řešetlákový
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:modrozelená a stříbrná
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
DOBA KVETENÍ březen - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Rakytník je jedním z nejvyhledávanějších druhů léčivého ovoce. Nabízí jak zdravé plody, tak zajímavý vzhled keře, i když ne všem milovníkům zahrad nepravidelný a trochu divoce křovitý růst vyhovuje.

Je to opadavý, široce a nepravidelně rozložitý keř, který nese úzké, hlošinám podobné listy. Jsou modrozeleně stříbřité z obou stran a na samčích a samičích rostlinách se mohou barevně lišit. Větvičky mají ostré a všudypřítomné trny, které komplikují trhání plodů, ale existuje jednoduchý trik na jejich sběr. Plody jsou oválné a jasně oranžové. Obsahují až 10x více vitamínu C než pomeranče plus další vitamíny a minerály v přirozeném poměru, který je pro evropského člověka ideální. Jako dostačující denní dávka se uvádí pouze 1 plod.

Rakytník je dvoudomý, takže pro plody potřebujete samčí i samičí rostlinu. A protože květy opyluje vítr, samce umístěte před samici ve směru nejčastějšího proudění větru. Jedna samčí rostlina dokáže opylit až 5 samičích. Plodí na dvouletém dřevě. Plody dozrávají v září a říjnu a protože obsahují mnoho šťávy, doporučuje se sbírat je až v zimě, když teplota klesne pod bod mrazu a plody zmrznou. Pak stačí pod keř umístit plachtu a plody setřást na zem. Druhý způsob je pohodlnější, ale znamená řez do keře – větvičky s plody ořežte ať už zmrzlé nebo čerstvé, dejte do pevného sáčku, nechte zmrznout v mrazáku a po pár dnech sáček vyndejte a několikrát s ním praštíte o rovnou podložku, zatímco plody se uvolní a zůstanou na dně sáčku.

Rakytník DUO je chytrý tah pěstitelů, kteří sesazují samčí a samičí odrůdy do jednoho kontejneru pro vzájemné opylení a zároveň úspory místa na zahradě, neboť obě rostliny vrostou do sebe.

Rakytník je přirozená rostlina suchých, písčitých náspů a mořských dun. Zem má raději mírně zásaditou až neutrální, nesmí být mokrá. Roste středně rychle a rád se rozrůstá kořeny do stran a jakmile původní rostlina dospěje, vytvoří nové výmladky poblíž. Plně mrazuvzdorný do cca -34°C.

Poslední revize 06-02-2010
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.