Fraxinus ornus

Fraxinus ornus
Fraxinus ornus
jasan manový, jasan zimnář
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 5-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Jasany patří mezi běžné stromy našich parků a stromořadí. Jasan zimnář pochází z jižní Evropy a jihozápadní Asie a vymyká se těmto všudypřítomným stromům, neboť nabízí něco, co jej řadí do skupiny luxusnějších okrasných stromů.

Tento jasan bývá častěji nazývaný jasan manový a nabízí středně zelené, lichozpeřené listy, které hustě pokrývají menší, zaoblenou korunu tohoto nižšího až středně velkého stromu. Velkou atrakcí jsou nejdříve květy, které se objevují v prvních horkých dnech konce jara a začátku léta. Květenství jsou bohaté a mírně svěšené laty, 7-12 cm dlouhé, složené z čárkovitých, krémově bílých voňavých květů, které trochu připomínají bělas. Opylené květy na samičích rostlinách dozrávají v semena, jež na plně olistěném stromě působí rovněž velice efektně.

Lichozpeřené listy jsou opadavé, mají 15-30 cm na délku a na podzim se mění na červené až purpurové. Strom neroste rychle a i bez stříhání tvoří pěknou, spíše kulovitou, hustou korunu.
Díky omezené velikosti je možné jej pěstovat i ve středně velkých zahradách. Tvoří mělké kořeny, tudíž není vhodný poblíž zídek a velmi blízko chodníků. Řez je možné provádět ke konci zimy.

Jasany snáší téměř jakoukoli půdu, která je dobře odvodněná, i když přednost dávají vápenité nebo neutrální s dostatkem živin. Rovnoměrné vlhko během celého roku mu udělá dobře. Přestože jasan manový je teplomilný a pro bohaté kvetení dává přednost výhřevným polohám, je dostatečně odolný pro většinu území Střední Evropy. Mrazuvzdorný do min. -27°C.

Poslední revize 27-02-2010
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Fraxinus ornus  'MECZEK'
Chionanthus virginicus
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.