Quercus robur 'CONCORDIA'

Quercus robur
Quercus robur 'CONCORDIA'
dub letní, křemelák
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 6-10m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ žlutá
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled foto
Duby neodmyslitelně patří do naší krajiny, ať už pocházejí z Ameriky, Asie nebo jižní Evropy. Lemují naše rybniční hráze, zdobí smíšené lesy a zvláštní druhy a kultivary se těší oblibě ve velkých parcích a botanických zahradách.

Dub Concordia byl poprvé vypěstován v belgické školce Van Gert v roce 1843 a jedná se bez přehánění o senzační odrůdu dubu křemeláku s nápadně zlatožlutými listy. Mají při okraji zaoblené laloky a vyrůstají hustě na koncích větviček. Jejich barva je zářivě zlatožlutá zjara a ani v létě nijak extrémně nebledne, listy jsou stále výrazně žlutozelené, což ze stromu činí výjimečnou dominantu kterékoli zahrady. Často ke konci léta stromu naroste ještě jedna porce nového, čerstvě vybarveného listí. Jeho listy netrpí na přímé slunce, naopak jej milují.

Strom roste pomalu až středně rychle do výšky kolem 10m za 20-25 let. Roční přírůstky zpravidla nepřesahují 30 cm. Koruna je v mládí spíše pyramidální a s věkem se zaobluje do široce kulovité. Lze jej bez problémů na konci zimy stříhat do tvarů nebo řezem udržovat menší. Svou omezenou výškou je vhodný i do středně velkých zahrad.

Dub křemelák není náročný na půdní typ, snese cokoliv od mírně alkalické do mírně kyselé půdy. Nesnáší mokro, ale vlhko mu dělá dobře, i když je velmi odolný suchu, jakmile zakoření. Nově vysazené stromy je nutné na 2-3 roky vyvázat k opoře. Snáší městské znečištění. Plně mrazuvzdorný do cca -34°C.

Poslední revize 21-04-2010
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Quercus rubra  'MAGIC FIRE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.