Euonymus alatus

Euonymus alatus
Euonymus alatus
brslen křídlatý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY nemá
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Brslen křídlatý je opadavý keř původem ze střední a severní Číny, Japonska a Koreje. Vyznačuje se plochými korkovými křidélky na větvích už mladých keřů, které jsou zejména na botanickém druhu tak nápadné, že připomínají větve ambroní či pravého korkového dubu. Díky množství obsažených účinných látek se využívají v čínské a korejské medicíně, neboť pomáhají bojovat proti rakovině, hyperglykemii a cukrovce.

Jeho opadavé listy jsou široce elipčité, na jaře jasně zelené a s příchodem prvních chladnějších podzimních dnů – někdy již ke konci srpna – se zbarvují do křiklavě karmínové červeně. Uspořádání listů na větévkách je podobné jako u jasanu. Nevýrazné květy se objevují pozdě na jaře a pokud jsou opyleny, na podzim se keř zdobí ohnivě oranžovými drobnými plody. Nejsou jedlé ani jedovaté.

Brslen křídlatý je spolehlivý a nenáročný keř, který se díky své odolnosti často vyskytuje ve veřejné zeleni s omezenou údržbou. Jeho velikost i přirozený tvar bez zásahu řezem vynikne zejména v parcích a arboretech, kde má dostatek místa. Je velmi oblíbený mezi bonsaisty, přesto v zahradě jej doporučujeme nestříhat a nechat tak vyniknout jeho pěknou, ploše a široce trychtýřovitou stavbu, aby s věkem mohl narůst do impozantního tvaru široké, přetékající fontány. Přirůstá asi 30 cm za rok.

Je nenáročný na typ půdy a její pH, dokonce si poradí i s tuhou zemí, která může buď vysychat nebo zůstávat dočasně podmáčená. Pro nejlepší vybarvení mu dopřejte plné slunce nebo polostín, ve stínu ztratí svůj pěkný tvar. Řez je možný ideálně zjara před rašením. Mrazuvzdornost je běžně uváděna do -34 °C, ale už byl vyzkoušen v Kanadě při teplotách až do -40 °C.

Poslední revize: 20-03-2007; 07-12-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Euonymus alatus výška 20-30 cm
HOBBY
CHLUMEC POŠTOU
Euonymus alatus výška 80-100 cm, šířka 60-80 cm
De Luxe
CHLUMEC AUTEM
Euonymus alatus výška 80-100 cm, šířka 60-80 cm
De Luxe
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Euonymus planipes
Euonymus alatus  'COMPACTUS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.