Acer pseudoplatanus 'ESK SUNSET'

Acer pseudoplatanus
Acer pseudoplatanus 'ESK SUNSET'
javor klen
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:krémová a zelená a růžová
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Javor klen patří k našim domácím dřevinám a jeho rozličné kultivary, zejména ty s různobarevnými listy, se těší oblibě ve všech typech zahrad snad všech velikostí. Nejpopulárnější jsou rostliny s pomalým růstem a malou výškou v dospělosti, což je právě případ tohoto krasavce původem z Nového Zélandu. Pojmenován byl podle údolí Esk Valley.

Esk Sunset je obzvlášť atraktivní a navíc raritní odrůda javoru klenu s nápadně barevnou hrou listů. Je to tak trošku chameleón, protože vystřídá několik barev během krátké doby. Na jaře raší jasně oranžovo- až žlutozelenými lístečky, které se brzy rozvinou do klasicky široce javorového tvaru a ukáží krásnou kresbu nepravidelného melírování sytě zelené barvy, přičemž převládající barva je krémová až béžová. Přibližně do měsíce po rozvinutí listů se objeví další barva – lososově růžová, která se přetáhne přes celý list jako závoj v různých stupních sytosti. V létě listy nabídnou ten největší kontrast mezi světle krémovou barvou 50-80% plochy listu a tmavě zeleného žíhání, zatímco rub listu dozrál do cihlově až vínově červené barvy stejně jako řapíky listů. Barevnost každého listu je jiná, tak se snadno může stát, že na některém uvidíte více zelené, ale celkový dojem je krémový s růžovým nádechem.

Roste o dost pomaleji oproti rodičovskému druhu a vytváří menší stromek nebo středně vysoký, velice hustý keř se středním terminálem. Stane se dokonalou výzdobou menší zahrady, nebo důstojným doplňkem japonské zahrady, stejně jako vítaným rozsvícením tmavšího koutu zahrady. Díky nápadnému vybarvení jej doporučujeme kombinovat s jednobarevnými dřevinami, aby kompozice zůstala elegantní.

Javory kleny nevyžadují zvláštní údržbu a snadno se pěstují. Nemají zvláštní nároky na půdu, většinou porostou téměř v každé, dobře odvodněné půdě, na plném slunci. Mrazuvzdorný do cca -34°C.

Poslední revize 31-08-2010.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer pseudoplatanus 'LEOPOLDII'
Acer x conspicuum 'RED FLAMINGO'
Acer pseudoplatanus 'SIMON-LOUIS FRÈRES'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.