Pinus sylvestris

Pinus sylvestris
Pinus sylvestris
borovice lesní, sosna
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-15m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-6m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Borovice lesní, také nazývaná sosna, je nejběžnější a zároveň domácí borovicí naší země. A je krásná, tak buďme hrdí, že ji máme :-).

Sosna tvoří stromy v lesních porostech různé výšky. Její neopadavé jehlice jsou 5-7 cm dlouhé, vyrůstají v páru, barva je středně zelená s lehce namodralým ojíněním. Nejkrásnější je zřejmě kůra. Borka kmene se od výšky přibližně 2 metrů mění z hrubé šedohnědé na zářivě jantarově hnědožlutou až zrzavě měděnou a odlupuje se v tenkých vrstvách, které vypadají neodolatelně, pokud je prosvítí slunce.

Habitus stromu bývá velice nepravidelný, se středně hustou či vzdušnou korunou, neboť jehlice po třetím roce odpadávají a nové se tvoří nadále na koncích větví, ale nikoli na dozrávajícím dřevě. Snadno tak vždy uvidíte někdy až bizardní vnitřní stavbu koruny. Jakmile zakoření, roste středně rychle, i když stále pomaleji než např. borovice černá. Větve bývají nepravidelně rozmístěné podél kmene a v koruně, což nabízí ideální cíl pro dětská zkoumání při lezení na stromy.

Využití této borovice je širší, než byste díky její velikosti čekali. Lze snadno udržovat řezem v menší velikosti, takže si ji můžete pořídit i do malé zahrady. Buď se v první polovině jara zakracují nebo úplně vylamují nové výhony, nebo se prostě každoročně sestříhá pravidelně po stranách. Bonsajisté právě sosnu využívají k vymodelování velkých zahradních bonsají. Zápoje borovic sosen v našich lesích asi nejvíce připomínají přímořské borové porosty, které potkáváme při dovolených na téměř holých, písčitých pláních a mezích, takže najdou své uplatnění i v kompozicích, kde chcete vykouzlit trochu jižanské atmosféry.

Pro mě je tento strom symbolem léta a tepla, neboť mám moc rád vůni borového jehličí. Jako malého kluka mě vždy lákaly porosty těchto borovic – rostly totiž téměř výhradně na vyhřátých, suchých místech, kde pod nimi byl dostatek světla, žádný plevel a prohřátá zem s měkkými mechy, na kterých se tak dobře leželo a přemýšlelo buď o ničem nebo o lotrovinách. Jindy jsme s ostatními dětmi po nich lezli, neboť jejich nepravidelně rozházené a vcelku pevné větve nabízely ty pravé výzvy pro zdolávání výšek. Kdyby tak tehdy naše matky tehdy věděly, co děláme – asi bychom měli zaracha dodnes!

Jako většina borovic i tato si žádá plné slunce a spíše sušší stanoviště. Mladé a čerstvě vysazené rostliny potřebují rovnoměrné vlhko k dobrému zakořenění, starší rostliny si vodu dokáží najít svým dlouhým, kůlovým kořenem. Pokud máte zahradu na skále, sosna si umí vytvořit náhradní postranní kořeny, kterými se dobře ukotví. Zem musí být dobře propustná, raději kyselejší reakce nebo pH neutrální. Nesnáší zimní posypovou sůl, proto není vhodná kolem frekventovaných silnic. Výborně mrazuvzdorná do cca -40°C.

Poslední revize 22-12-2010.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Pinus sylvestris výška kmene 180-190 cm, obvod kmene 20-25 cm, šířka koruny 100-120 cm
EXTRA
CHLUMEC AUTEM
Pinus sylvestris výška kmene 180-190 cm, obvod kmene 20-25 cm, šířka koruny 100-120 cm
EXTRA
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Pinus nigra ssp. nigra (austriaca)
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.