Juniperus communis 'ARNOLD'

Juniperus communis
Juniperus communis 'ARNOLD'
jalovec obecný
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.2-0.6m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
Živé ploty
náhled fotonáhled foto

Jalovec Arnold je jedna z nejatraktivnějších forem sloupovitých jehličnanů. Jedná se o štíhlý jehličnatý keř, který je užší než doposud známější odrůda Compressa a navíc roste více do výšky, takže jej můžete začlenit do kompozice středně vysokých a vyšších rostlin a nikoli pouze do skalky, kde se spíše uplatní Compressa.

Arnold má drobné, sivě zelené jehličí, které je svrchu středně zelené a zespodu bíle ojíněné. Celkový barevný dojem je měkce zelený. Roste pomalu až středně rychle, za rok kolem 20 cm, v dobrých půdách i více. Nepotřebuje stříhání, sám si udržuje štíhlou postavu, aniž byste mu museli předepisovat nízkotučnou dietu. Svým tvarem je ideální do jakékoli kompozice, kde potřebujete štíhlý akcent a kde chcete vyvážit nízké a doširoka se rozkládající keře typu japonských azalek, buxusů či hebe.

Zatím se mi nepodařilo vypátrat, po kterém Arnoldovi je tato odrůda nazvaná. Vím jistě, že to určitě nebude po novodobém guvernérovi nejbohatšího státu USA Kalifornie Arnoldu Schwarzeneggerovi. Třeba se pravý šlechtitel po zveřejnění článku na internetu ozve sám, protože bych mu velice rád pogratuloval, neboť svým výtvorem nám – obyvatelům chladnější části Evropy - umožnil získat rostlinu, která lze použít jako naprosto mrazuvzdorná náhrada italských cypřišů (cupressocyparis sempervirens). Ty jsou symbolem Toskánska a krajinu nádherně doplňují svou štíhlou stavbou a stálezeleným jehličím. Pokud i u nás tvoříte zahradu podobného stylu, tento jalovec se nabízí jako perfektní alternativa.

Jalovce nemají zvláštní nároky na půdu. Pouze potřebují, aby zem byla propustná a umístění raději na slunci. Arnold netrpí na rozvalení sněhem, jelikož má větve kratší a pevnější než druhy, jež se po návalu mokrého sněhu ohýbají a už se neumí vrátit. Mrazuvzdorný do cca -40°C.

Poslední revize 28-12-2010
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Cedrus atlantica f. FASTIGIATA
Juniperus scopulorum 'BLUE ARROW'
Juniperus communis 'HIBERNICA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.