Liriodendron x (tulipifera x chinense)

Liriodendron x
Liriodendron x (tulipifera x chinense)
tulipánovník křížený
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 10-15m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:žlutá a oranžová
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Tento tulipánovník či lyriovník (od slova lyra = hudební nástroj, jemuž jsou listy podobné) se značí klasickým „x“ jako hybrid, konkrétně kříženec mezi l.tulipifera (lyriovník tulipánokvětý) a l.chinense (lyriovník čínský). Jeho největší předností jsou listy - jsou o 30% až 50% větší než u běžného tulipánovníku a mají jiný tvar. Cípy jsou hlouběji vykrajované a jejich konce zakulacené, kdežto u základního druhu l.tulipifera jsou poměrně špičaté. Jsou opadavé, příjemně trávově zelené a na podzim se mění na máslově žlutou. Při rašení mohou mít lehce vínový odstín podobně jako jeho čínský rodič.

Květy jsou neméně atraktivní a objevují se na začátku léta. Jsou ve tvaru malých tulipánů. Okvětní plátky jsou zelenožluté se širokým, nápadně oranžovým pruhem ve spodku kalicha. Uvnitř se nachází bohatý trs krémově nažloutlých tyčinek, které květu rovněž dodají na působivosti. Kvete jako již starší strom – nejdříve v cca 10 letech věku, neroubované rostliny ale později.

Jelikož se jedná o rostlinu z čeledi magnóliovitých, květy se objevují, podobně jako na magnóliích, na koncích vyzrálých větviček. Proto nedoporučujeme rostlinu stříhat zjara, pokud ji pěstujete přednostně pro květy, ale - je-li to potřeba - tak ihned po odkvětu, tj. v létě. Střih na konci zimy je naopak vhodný jako výchovný řez pro zhoustnutí rostliny. A protože tulipánovník je velice oblíbený strom, i přes jeho velikost v dospělosti nachází místo v mnoha zahradách - i těch menších, kde se řezem dá snadno udržovat v menší výšce. A ještě jedna forma řezu je populární: tzv.pollarding. Znamená to, že zastříhnete loňské větve na max. 20-30% původní velikosti a tím rostlinu přimějete vyprodukovat nové větve s extra velkými listy, což bývá hlavní důvod pěstování tohoto překrásného křížence. Pollarding provádějte zásadně na jaře před rašením.

Lyriovník vysaďte na slunné, eventuálně pouze částečně zastíněné místo. Potřebuje dobrou, živnou a propustnou zem, která bude vlhká ale nikoli mokrá a nejraději lehce kyselá zem (přidejte rašelinu). Mladé stromky doporučujeme na větrných stanovištích upevnit k opoře, aby dobře zakořenily a měly rovný růst. Většinou netrpí na choroby ani na škůdce. Rostliny starší cca 3 let jsou mrazuvzdorné do přibližně -27°C.

Poslední revize 05-01-2011; 18-07-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Liriodendron chinense
Liriodendron tulipifera
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.