Quercus pontica

Quercus pontica
Quercus pontica
dub černomořský
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
náhled fotonáhled foto
Duby neodmyslitelně patří do naší krajiny, ať už pocházejí z Ameriky, Asie nebo jižní Evropy. Lemují naše rybniční hráze, zdobí smíšené lesy a zvláštní druhy a kultivary se těší oblibě ve velkých parcích a botanických zahradách.

Černomořský dub je velice krásný keř či malý strom, jehož původ sahá od Kavkazu až k severovýchodnímu Turecku. Patří k mým nejoblíbenějším, protože vytváří velmi nápadné, velké listy a svým celkovým habitem připomíná přímořskou flóru. Opadavé listy jsou až 25 cm dlouhé, široce vejčité, sytě zelené, v mládí nápadně chloupkaté a po plném rozvinutí dokonale hladké a velice pevné, při okrajích silně zoubkaté. V květnu a červnu se objevují květy ve formě olivově zelených až nazlátlých jehněd o délce 10-15 cm, které následují tmavé žaludy. Přirozený tvar keř je oválný až kulovitý.

Černomořský dub patří k pomalu rostoucím druhům, proto lze bez obav vysadit i do malé zahrady a přibližně za 10 let, kdy začne nabírat na objemu, jej můžete udržovat řezem. Stříhání by mělo probíhat zjara před rašením. Díky svým velkým, atraktivním listům bude skvěle vypadat v jižansky laděné kompozici, nebo mezi většími kameny a ve společenství borovic pro navození horské atmosféry, nebo naopak v husté výsadbě různě tvarovaných listů větších velikostí v bujné zahradě typu džungle, což mají rády především děti. Není jedovatý a netvoří žádné plody, které by jim mohly uškodit.

Tento dub má rád dobře odvodněnou zem a co nejvíce slunce, aby rostl souměrně. Místo může být i sušší – první rok jej pravidelně zalévejte a jakmile dobře zakoření, nevyžaduje zálivku ani v horkém létě. Plně mrazuvzdorný do cca -28°C.

Poslední revize 08-01-2011
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.