Juniperus chinensis 'STRICTA VARIEGATA'

Juniperus chinensis
Juniperus chinensis 'STRICTA VARIEGATA'
jalovec čínský
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.5m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a žlutá
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
Rarity
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jalovec. Jméno dost známé na to, aby při jeho prvním užití dost dychtivých zahrádkářů ohrnulo nos. Jenže ne každý jalovec je to všudypřítomné, mnohdy obludně dorůstající, pichlavé, proschlé monstrum. Jsou jalovce, které přímo lákají k zakomponování do zahrady, protože mají atributy, které jinde nenajdete. Jako například tento.

Stricta Variegata je senzační odrůda jalovce čínského, která v sobě snoubí vlastnosti odrůdy Stricta: štíhlý, spíše pomalý a hustý růst, tmavě zelené, měkké větvičky; a Variegata: nepravidelně se objevující banánově žluté panašování. Tato barevná změna je velice výrazná, neboť se neomezuje jen na sem tam žlutý vlásek, ale na bohatě se objevující celou žlutavou větev. Velkou zajímavostí je rozdíl mezi strukturou povrchu větviček: zelené části keře mají jehličí ve formě drobných šupin těsně přisedlých k větvím, takže při pohlazení jsou hladké. Touto vlastností jsou si velice podobné s pravým cypřišem. Zatímco žluté větvičky jsou poseté drobnými, klasicky jalovcově pichlavými jehličkami, takže při pohledu zblízka to vypadá, že se jedná o parazita, který se na strom přistěhoval odjinud.

Na každý pád je tato kombinace velice efektní a dokáže rozsvítit jakoukoli kompozici jednolitě zelených rostlin. Keř přirůstá tak, že jednotlivé vertikální výhony rostou mírně vzhůru a postupně se zahušťují i po stranách, čímž vytváří špičky podél pláště rostliny. Výška v dospělosti se odhaduje kolem 3m. Stříhání není nutné, ale tvarování lze provádět zjara nebo v polovině léta.

Jalovec čínský má rád slunná i polostinná místa, pouze temný stín nesnáší. Půda by měla obsahovat dostatek vápníku, měla by být středně živná a propustná. Dává přednost vlhčí zemi před přeschnutím – doporučujeme nechat jej zamulčovaný po celý rok. Mrazuvzdorný do cca -30°C.

Poslední revize 12-01-2011
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Calocedrus decurrens (libocedrus) 'AUREOVARIEGATA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.