Rubus fruticosus BEZTRNNÁ / THORNFREE

Rubus fruticosus
Rubus fruticosus BEZTRNNÁ / THORNFREE
ostružina beztrnná
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
Stálezelené listnáče
náhled foto
Snem každého šlechtitele je vynalézt rostlinu, která bude mít všechny klady, dost možná ještě znásobené, ale žádné zápory své původní charakteristiky. Zní to jako utopie? U této ostružiny se to podařilo. Tyto ostružiny jsou nejenom chutné, ale navíc beztrnné a ještě k tomu krásné svými neopadavými, vykrajovanými listy. Mimochodem, znáte starou anglickou legendu o ostružinách? Údajně by se neměly sbírat po svátku sv.Michala (29.září), neboť poté jsou posedlé ďáblem, jež si je označil tím, že je poplival, pomočil a proklel. Vědecky vysvětleno je prokázáno, že v této době již plody obsahují mírně toxické látky zapříčiněné nadcházející hnilobou. Mimochodem sv.Michal byl ten, kdo v boji na nebesích porazil samotného Lucifera, tak to neberme na lehkou váhu …

POPIS ODRŮD

Oregon Thornless je beztrnná ostružina s velice lahodnými plody, které jsou při dozrání téměř černé, středně velké, sladké a aromatické, silně barví. Použití je všestranné jako u běžných ostružin. Listy jsou lysé, atraktivně vykrajované, takže i po sběru plodů je rostlina velmi krásná. Dozrávají od poloviny srpna do září.

Thornless Evergreen je téměř totožná s Oregon Thornless: beztrnná ostružina s velice lahodnými plody, které jsou při dozrání téměř černé, středně velké, sladké a aromatické, silně barví. Použití je všestranné jako u běžných ostružin. Listy jsou lysé, atraktivně vykrajované, takže i po sběru plodů je rostlina velmi krásná. Dozrávají od poloviny srpna do září.

Black Satin je poněkud raná ostružina z USA, dozrávající již od začátku srpna po dlouhé období až do konce září. Plody jsou středně velké,mírně protáhlé s kulatým koncem, mají výraznější, lehce ostrou chuť s náznakem ovocné kyselinky, jsou velmi šťavnaté a voňavé.

Little Black Prince® je kompaktní až zakrslá ostružina od švýcarské firmy Lubera. Je ideální pro výsadbu do nádob na terasu a balkóny, ale i v zemi se jí povede dobře. Plodí již od července na rok starých prutech, které dorůstají jen asi metr. Plody jsou velké, souměrné.

Thornfree je bujně rostoucí odrůda beztrnné ostružiny s dlouhými, dokonalé hladkými výhony, jež v prvním roce vytvoří popínavý prut, ze kterého v dalším roce vyrazí množství kratších bočních výhonů s květy a středně velkými, dokonale sladkými plody. Listy jsou neopadavé, celokrajné a bez trnů.

PĚSTOVÁNÍ

Když necháte ostružiník růst samovolně, stane se z něj neprostupný, prutovitý keř jako z pohádky o Šípkové Růžence, ze kterého bude plody sbírat dost obtížně. Proto je lepší se mu trochu věnovat. Ostružiník plodí na dvouletém dřevě, takže v prvním roce vytvoří až 4m dlouhý prut, který je dobré vyvázat ke svislé opoře, aby se neválel po zemi a lépe se obíral. Jakmile odplodí, může se na podzim nebo zjara odstranit buď úplně nebo cca 20-30 cm nad zemí, aby nepřekážel ostatním plodícím. Z ponechaného dřeva vyrostou mladé pruty, které ponesou plody v následném roce, stejně jako z prutů, která vyrašily loni ze země.

Zem by měla být propustná, neutrální, pro bohatou násadu plodů středně živná. Občasné hnojení a zalití v období sucha zajistí větší množství plodů a jejich lepší kvalitu. Pěstujte ostružiny na plném slunci či v lehkém polostínu. Mrazuvzdorné do cca -30°C.

Poslední revize 22-01-2013; 25-09-2015
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Rubus fruticosus Thornless Evergreen výška 40-60
HOBBY
CHLUMEC POŠTOU
Rubus fruticosus Thornless Evergreen výška 40-60
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Rubus fruticosus BEZTRNNÁ / THORNFREE Thornfree beztrnná
Český výpěstek
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Rubus fruticosus
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.