Viburnum plicatum 'MARIESII'

Viburnum plicatum
Viburnum plicatum 'MARIESII'
kalina japonská (k.řasnatá)
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Mariesii je překrásný kultivar japonské kaliny s charakteristickou stavbou vodorovně kladených větví. Tato patra vypadají fantasticky v zahradě, kde jí necháte dostatek prostoru do stran, aby architektura keře mohla plně vyniknout.

Květy jsou čistě bílé, složené ve vrcholových latách deštníkovitého tvaru. Většina z nich je sterilních, takže plodů se moc nedočkáte, ale když se na konci léta objeví, jsou krásné - sytě červené oválky, které postupně zčernají. Kvetení bývá velmi bohaté od konce května do poloviny června. Opadavé listy jsou široce eliptické, trávově zelené v létě, vínově červené na podzim, výrazně vrásčité s pilovitým okrajem. Na keři jsou mírně svěšené, čímž jej zaplní, ale patrovitá stavba větví zůstává dobře patrná.

Roste pomalu až středně rychle, podobným stylem jako svída sporná. Nejprve dá veškerou sílu do vytvoření vertikálních terminálů, které v několika následujících letech zahušťuje už jen vodorovnými větvemi do stran. Jakmile získá další sílu, udělá nové vertikální pruty a proces se opakuje. Již pár let po výsadbě je její šířka dvojnásobná oproti výšce a v dospělosti se může celková šířka dostat až na trojnásobek výšky.

Opadavé kaliny dávají přednost plnému slunci či mírnému polostínu, středně živné, dobře odvodněné ale vlhčí zemi, nezáleží na pH. Řez nejenom není potřeba, ale u tohoto druhu by se jím poškodila stavba. Pokud ji potřebujete udržovat menší, zakracujte keř mírně o všech stranách okamžitě po odkvětu. Plně mrazuvzdorná do cca -30°C.

Poslední revize 27-01-2011; 05-01-2018
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Viburnum plicatum 'MARIESII' výška 30-40 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Viburnum plicatum výška 40-50 cm, šířka 40-60 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Viburnum plicatum výška 40-50 cm, šířka 40-60 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Viburnum plicatum výška 175-200 cm, šířka 100-120 cm
EXTRA
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Viburnum plicatum 'LANARTH'
Viburnum opulus 'COMPACTUM'
Viburnum plicatum 'Jww1' KILIMANDJARO®
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.