Thuja plicata '4EVER GOLDY'

Thuja plicata
Thuja plicata '4EVER GOLDY'
zerav řasnatý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:žlutá a zlatá a světle zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Zeravy jsou časté rostliny českých zahrad a je chvályhodné, že šlechtitelé přicházejí na trh s novými odrůdami, které jsou oproti původním druhům krásné i v zimě. Odrůda 4ever Goldy (čti: Forever Goldy) je toho krásným příkladem. Nalezl ji jako náhodnou mutaci ve své školce Andreas J.M.Luiten v Holandsku v roce 2002 a o 4 roky byla patentována pod číslem PP19,267.

4ever Goldy svým vzezřením spíše připomíná cypřišek. Nese zploštělé jehlice složené ze šupinatých a na dotyk měkkých větviček jasně zlatavé barvy, která během léta dozrává v příjemně zelenou barvu uvnitř keře, přičemž vrchní plášť keře zůstává stále lehce žlutozelený. Před zimou, jakmile teplota klesne k 5°C, opět získá nápadně zlatavý až oranžový odstín konců větviček, který vydrží až do jarního oteplení a celý koloběh se opakuje. Další atraktivní vlastností jsou oranžově-červené větvičky mladých výhonů a červenohnědá borka staršího kmene. Roste pomaleji, přibližně 20 cm za rok, v kuželovitém tvaru do výšky kolem 4-5m a šířky necelých 2m. Svou výraznou barvou si snadno najde uplatnění v kterékoli zahradě, kde uvítáte něco na rozjasnění.

Zerav je naprosto nenáročný jehličnan, který jakmile jednou dobře zasadíte, nepotřebuje žádnou péči. Lze stříhat zjara a na konci léta. Není náročný na půdní typ, snáší kyselou i alkalickou reakci, ale nesnese vlhkostní extrémy: zem nesmí být ani podmáčená a ani vysušená (zejména v létě), měl by tendenci prosychat. Vysaďte jej na plné slunce buď jako solitér nebo do kompozice, kde okolní rostliny nebudou naměstnány jedna na druhou, aby měl světlo ze všech stran. Pro dosažení krásné rostliny doporučujeme pěstovat jej neustále zamulčovaný. Mrazuvzdorný do cca -29°C.

Poslední revize 03-02-2011
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Cupressocyparis leylandii  'GOLD RIDER'
Chamaecyparis lawsoniana 'IVONNE' ('Yvonne')
Cupressus arizonica 'SULPHUREA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.