Ilex aquifolium 'ARGENTEA MARGINATA'

Ilex aquifolium
Ilex aquifolium 'ARGENTEA MARGINATA'
cesmína ostrolistá
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ +kombinovaná:krémová a zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Cesmína ostrolistá je jeden z nejběžnějších druhů stálezelených dřevin evropského původu. Nejvíce jich najdete v pásech vlhčího podnebí s mírnými zimami, jako jsou britské ostrovy, teplejší oblasti Německa, severní Francie a státy Beneluxu, kde rostou přirozeně v lesích a remízkách. U nás se pěstují bez problému, ale v přírodě je samovolně množit neuvidíte, pouze výjimečně, pokud tam ptáci zanesou semena z nějaké zahrady. Díky lesklým listům, které mohou být i vícebarevné, jsou oblíbené v okrasných zahradách. Odrůdy s ostřejšími listy se využívají jako přirozené bariéry proti zvěři a do živých plotů.

Pestrolistá cesmína Argentea Marginata je velmi nápadnou ozdobou každé zahrady. Její neopadavé, ostře zoubkaté listy jsou odvozeny od základního druhu cesmíny ostrolisté, jsou temně zelené uprostřed a bohatě lemované krémově bílou barvou. Mladé listy jsou atraktivně purpurové. Mají vysoký lesk, jako když celou rostlinu polijete cukrovou vodou. Jedná se o samičí odrůdy, která při opylení samčí rostlinou rostoucí v dosahu doletu včel tvoří bohatou nadílku zářivě červených nejedlých plodů, které obsahují saponiny, jež se řadí mezi jedovaté při konzumaci vysokého množství.

Roste bujně a jakmile zakoření, tak i vcelku rychle (30-40 cm za rok) a lze snadno stříhat a jakkoli tvarovat – snadno vymodelujete požadovaný tvar. Jarní střih v březnu až dubnu je vhodný pro podporu růstu, letní – do konce července – je tvarovací. Větvičky jsou světle žluté. Nestříhané rostliny mohou dorůst úctyhodných rozměrů a časem postrádají listy uvnitř keře, kam se slunce nedostane. Běžná výška dospělých keřů pěstovaných ve Střední Evropě se pohybuje mezi 3 a 5 metry, kdežto v zemích s mírnými zimami může být až 10m výšky při poloviční šířce.

Původ této odrůdy není zdokladován a zřejmě se jedná o velmi starý kousek. Roku 1993 získala prestižní ocenění AGM za krásu, spolehlivost a užitečnost od anglické Královské zahradnické společnosti RHS.

Cesmíny pěstujte na plném slunci nebo v polostínu, porostou i ve stínu, ale ztratí tam svůj tvar. Potřebují kyselou až neutrální, lehkou a propustnou, velmi živnou zem (zejména plodící odrůdy), která bude dobře odvodněná, ale zůstane vlhká – nemají rády dlouhodobé vyschnutí. Cesmínám většinou nevyhovuje typický český jíl v horních vrstvách půdy, proto je lepší rostlinu vysadit o něco výše a dosypat směsí původní země a kvalitního kyselého substrátu. Naopak za jíl ve spodních vrstvách, kam se samy prokoření, budou vděčné. Hnojení je v chudších půdách důležité a ještě lepší je při výsadbě použít mykorrhizní houby. Před zimou a během ní, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte. Argentea Marginata je bezproblémová do -25 °C a snáší i krátkodobé výkyvy o pár stupňů níže.

Poslední revize 17-01-2009; 09-03-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex aquifolium 'ALASKA CREAM'
Ilex aquifolium 'FEROX ARGENTEA'
Ilex aquifolium 'SILVER QUEEN'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.