Sophora japonica 'REGENT'

Sophora japonica
Sophora japonica 'REGENT'
jerlín japonský
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 15-25m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 10-15m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ srpen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Někteří zákazníci, když si k nám přijdou koupit strom nebo spíše stromeček do své zahrady, již od prvních slov kladou velký důraz na to, aby hlavně byl MALÝ! A cokoliv přes 3 metry je téměř obrovité. Pokud k nim patříte, snad si tento jerlín ani neprohlížejte … Je to můj favorit hned z několika důvodů: strom Prahy, kvete v létě a má krásné listy.

Japonský jerlín je vysoký strom lehce exotického vzezření. Nabízí opadavé, sytě zelené, lichozpeřené listy podobné akátu, ale jednotlivé lístečky jsou spíše elipčité a celý složený list je delší, dosahuje až 25 cm na délku, a je ležérně svěšený. Listy se na podzim barví do výrazně žluté barvy a poměrně rychle opadávají. Běžně kvetou až dospělé kusy, ale odrůda Regent byla vyšlechtěna pro rychlý růst a brzké kvetení – již 5leté rostliny by měly začít tvořit poupata. Kvetení se odehrává od poloviny do konce prázdnin, tedy v srpnu. Květy jsou až 35 cm dlouhé laty složené z drobných, krémově nažloutlých kvítků. Jestliže se vám strom líbí svou vzdušností, když je olistěn, plně vykvetlý strom budeme milovat. V době květu nabízí dechberoucí podívanou na korunu obsypanou jakoby chlupatými chomáčky květů. I přes svou velikost je strom vzdušný a většinou nevrhá temný stín.

Dá se říci, že tento strom je symbolem novodobé Prahy (druhá polovina 20.století). Tehdy velmi prozíravý zahradní architekt jich nechal vysázet v oblasti od Rašínova a Smetanova nábřeží směrem nahoru až k Olšanským hřbitovům na Vinohradech takové množství, že snad nenajdete jiné evropské město s tolika krásnými stromy pohromadě. Co je zvláštní, že i při své velikosti a blízkosti silnice se vejde a netrpí na znečištěné ovzduší a hlavně nemá agresivní kořeny, které by chtěly blízký asfalt zvedat. Roste zprvu rychle a jakmile začne kvést, růst se zpomalí a koruna se malebně zahušťuje. Tvar koruny je nejprve oválný a s věkem se zakulacuje. Dospělý strom je svou stavbou velice krásný i opadaný. Je možné jej zjara po mrazech jakkoli stříhat, ale po radikálním řezu nemusí kvést.

Mladé rostliny mohou být citlivé na mráz, ale vyzrálé dřevo je dobře odolné i silným mrazům. Pokud chcete, aby co nejdříve a bohatě kvetl, najděte mu výhřevné, plně osluněné stanoviště a nezamokřenou půdu. Zem snese téměř jakoukoli, ale nejlépe se mu daří ve vápenitých, hlubokých, středně živných půdách. Jakmile zakoření, výborně odolává suchu. Letní vyhřátá půda mu dokonce dělá dobře. Nevadí mu městské a znečištěné ovzduší. Nemá rád podzimní přesazování. Mrazuvzdorný do min. -29°C.

Poslední revize: 15-02-2011.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ailanthus altissima
Gleditsia triacanthos (var. inermis) 'SKYLINE'
Phellodendron amurense
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.