Corylus avellana 'CONTORTA'

Corylus avellana
Corylus avellana 'CONTORTA'
líska obecná
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ únor - březen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Ovoce
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Lísku není určitě třeba moc představovat. Většina z nás zná hlavně její oříšky, které jsou pro náš organismus přirozenou potravinou, neboť líska je naší domácí dřevinou. Většinou se jedná o středně rychle až rychle rostoucí keř s mnoha vzpřímenými výhony. Ale najdou se i kultivary, které nabídnou něco zvláštního, jako například tato fešanda.

Contorta je kroucená verze naší domácí – evropské lísky. Byla nalezena jako samovolná mutace jedné větve v živém plotě v Tortworthu v Anglii v polovině 19. století viktoriánským zahradníkem jménem Canon Henry Nicholson Ellacombe. Nadšeně a ochotně ji přinesl svému příteli, dalšímu nadšenému zahradníkovi Edwardu Augustu Bowlesovi, aby ji namnožil a vysadil do svého tzv. Blázince (The Lunatic Asylum), jak Bowles říkal své pokusné zahradě v Myddeltonu, kde pěstoval všechny možné křivosti, pokrouceniny a mutanty, ve kterých nalézal krásu. Tu našel i v této kroucené lísce, jež byla počátkem 19. století nebotanicky pojmenována Harry Lauder’s Walking Stick (Vycházková hůl Harryho Laudera) na památku stejnojmenného skotského baviče přelomu 19. a 20. století.

Líska Contorta roste vcelku pomalu a tvoří silné, nepravidelně pokroucené větvě na nevelkém stromku či keři jako vystřiženém z tajuplného lesa někde v Bradavicích. Zjara bohatě kvete 4-7 cm dlouhými, žlutavými jehnědami, po kterých následují jedlé oříšky, kterých není mnoho, ale jsou fajn. Tedy pokud vám je veverky neukradnou. Dozrávají ke konci září. Opadavé listy jsou typicky okrouhlé, středně zelené, 8-10 cm dlouhé a na podzim se krátce barví do žluta. Dospělou velikost kolem cca 3 metrů můžete očekávat ve věku asi 25 let.

Stříhat lze téměř kdykoliv, ale pokud ji pěstujete pro plody, řez provádějte střídmě, abyste se nepřipravili o všechny plody. Líska není náročná na půdní typ. Poroste téměř všude, v těžkých a mokrých půdách ale velmi pomalu a řídce. Pro dobrou úrodu ji zasaďte do živné, propustné půdy, spíše vápenité. Plně mrazuvzdorná do -34 °C, některé prameny uvádějí až -40°C.

Poslední revize 17-07-2013; 10-11-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Corylus avellana 'CONTORTA' výška 100-125 cm
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Robinia pseudoacacia  'TWISTY BABY®'
Salix matsudana (s.babylonica var.pekinensis) 'TORTUOSA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.