Ilex aquifolium 'SIBERIA (Limsi)'

Ilex aquifolium
Ilex aquifolium 'SIBERIA (Limsi)'
cesmína ostrolistá
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Pokud máte rádi stálezelené cesmíny a hledáte odrůdu odolnější mrazům, Siberia (Limsi) vás jistě nadchne. Jedná se o náhodný semenáč z Holandska, který se pyšní ještě vyšší mrazuvzdorností než doposud prodávané odrůdy „JC van Tol“ či „Pyramidalis“.

Tato rostlina nabízí vzpřímený růst pyramidálního tvaru a neopadavé, lesklé listy tmavě zelené barvy. Zvláštností je nepravidelné zoubkování listů – některé jsou úplně hladké a jiné mají několik drobných, nepříliš ostrých ostnů. Protože Siberia je samičí odrůda, v přítomnosti samce plodí bohatou úrodu zářivě červených nejedlých plodů na podzim.

Siberia je ještě příliš mladá, aby u ní mohla být stanovena konečná výška v dospělosti, ale podle ročních přírůstků kolem 20-25 cm se odhaduje na cca 3-4m ve středoevropských podmínkách. Tvar keře si můžete sami modelovat: jarní střih v dubnu je vhodný pro podporu růstu a větvení, letní – do konce července – je tvarovací. Mladé rostliny je dobré tvarovat, aby byly v základu dostatečně husté. V zimě není problém pár větviček ostříhat do suchých dekorací.

Pěstujte cesmíny na plném slunci nebo v polostínu, přednostně v neutrální až kyselé, lehké a propustné, živné zemi, která bude dobře odvodněná. Cesmíny porostou i ve stínu. Před zimou a během ní, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, občas zalijte. Mrazuvzdornost byla ověřena do -24°C a očekává se, že snese ještě o dost silnější mráz. Rovněž byla testována na pěstování ve venkovních nádobách, kdy bez poškození přečkala mráz o síle -20°C.

Poslední revize 05-07-2011
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex aquifolium 'PYRAMIDALIS'
Ilex aquifolium  'J.C. VAN TOL'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.