Physocarpus opulifolius 'RED BARON'

Physocarpus opulifolius
Physocarpus opulifolius 'RED BARON'
tavola kalinolistá
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ vínová
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Tavoly jsou populární opadavé keře, které nabízejí v mnoha kultivarech několik odstínů barev listu a liší se i tvarem a výškou keře. Jedná se o výborné, plně otužilé rostliny, které díky svým kultivarům s barevně odlišenými listy zaujímají přední místa na žebříčku popularity mezi zahradnickými firmami.

Red Baron je prozatím nepatentovaná odrůda tavoly, která vznikla jako náhodná selekce mezi mnoha rostlinami odrůdy Diabolo. Nese 5-8 cm velké listy, které oproti původní odrůdě jsou plošší a o poznání větší, jejich odstín je sytě tmavě vínový s převládajícími tóny červené, kdežto Diabolo se zbarvuje spíše do červenohnědé. Ke konci jara vykvétá množstvím medonosných kvítků uspořádaných v malých chocholících bílé barvy. Ty se už v první polovině léta mění na rubínově červené, atraktivní plody, jež nádherně kontrastují s temným olistěním a keř zdobí až do podzimu. Plody nejsou jedovaté.

Red Baron roste vzpřímeně, poměrně rychle i když ne tak divoce jako Diabolo. Drží si poměrně souměrný tvar ve tvaru širokého písmene V a s věkem ohýbá větve k zemi, ze kterých směrem vzhůru opět vyrůstají nové výhony.

Tavoly jsou velice nenáročné na údržbu i půdní typ. Kořenový systém je natolik houževnatý, že si najde cestu i tuhým jílem a nevadí mu ani lehce podmáčená půda. Tmavě olistěné druhy nejlépe vyniknou v kompozici se zelenými jehličnany nebo zlatožlutými listnatými keři nebo vysazené před světlou stěnu, kde bude barva listů kontrastovat s okolím či pozadím. A jeden tip navíc – představte si před červenolistou tavolou něco bíle kvetoucího, například kopretinu nebo bílý kalokvět, a kompozici máte dokonalou. Stříhání není nutné, protože samy výborně a hustě větví. Přesto je možné provádět zmlazovací řez kdykoli od konce zimy do konce jara. Pro nejsytější barvu jim vyberte místo na slunci, ale spokojí se i se stinným umístěním. Plně mrazuvzdorné do -42°C a jsou vhodné i pro pěstování ve venkovních nádobách.

Poslední revize 22-7-2011
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Physocarpus opulifolius 'Monlo' DIABOLO®
Physocarpus opulifolius 'SUMMER WINE'®
Physocarpus opulifolius  LADY IN RED®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.