Ilex aquifolium 'TOSCANA'

Ilex aquifolium
Ilex aquifolium 'TOSCANA'
beztrnná cesmína
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Cesmíny jsou stálezelené keře, u kterých se někdy zákazníci obávají pichlavých zakončení na krajích listů. Z tohoto důvodu pěstitelé vybírají, kříží a dále šlechtí nové odrůdy, které mají ostnů co nejméně nebo dokonce žádné. Jedním takovým úspěchem je italská selekce cesmíny názvem Toscana.

Toscana je cesmína, jejíž neopadavé listy jsou oválně vejčité, zakončené pouze špičkou, postrádající pro cesmíny tolik typické ostny, takže kraje listů jsou příjemně hladké a oblé. Jejich barva je sytě smaragdově zelená a jsou nápadně lesklé, cca 3-5 cm dlouhé. Větvičky jsou světle zelené se žlutavým nádechem. Pro srovnání podobnými odrůdami jsou Camelliifolia, která má listy větší a mladé rašení je temně vínově fialové, a Pyramidalis, která má listy užší a zvlněné, velice přisedlé k větvičkám.

Keř roste vzpřímeně a hustě. Stříhání a tvarování je možné zjara po mrazech a doporučuje se, pokud nemáte dostatečně výživnou půdu, pročež by rostlina měla tendenci ztrácet listy na starších větvích. Zakrácení loňských větví o jednu třetinu keř donutí obnovit olistění uvnitř keře. Po zásadním řezu rostlina potřebuje vydatně pohnojit. Jedná se o samičí, na plody méně produktivní odrůdu.

Pěstujte cesmíny na plném slunci nebo v polostínu, přednostně v kyselé či neutrální, lehké a propustné, živné zemi, která bude dobře odvodněná ale rovnoměrně vlhká. Cesmíny porostou i ve stínu, ale mohou ztratit tvar. Pokud bydlíte v oblastech s častými a silnými mrazy v zimě (horské polohy, mrazové kotliny), radíme sázet na místo chráněné před větrem a do polostínu, kde ji nemůže spálit ostré zimní slunce v kombinaci s nízkou teplotou. Před zimou a během ní, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte. Do -24°C je bezproblémová a snáší i krátkodobé výkyvy o pár stupňů níže.

Poslední revize 17-11-2011
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex x altaclerensis 'CAMELLIIFOLIA'
Ilex aquifolium 'PYRAMIDALIS'
Ilex cornuta (syn. 'Needlepoint') 'ANICET DELCAMBRE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.