Malus toringo 'SCARLETT'

Malus toringo
Malus toringo 'SCARLETT'
okrasná jabloň, jabloň Sieboldova
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a vínová
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ sytě růžová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Okrasné jabloně se často pouští se sakurami = okrasnými třešněmi a višněmi do boje o prvenství co do krásy jarního kvetení. V případě jabloně Scarlett doporučuji složit zbraně a vzdát hold krásnému stromu, který nabízí mnoho krásy nejenom v době květu. Vím, že každý má jiný vkus, ale tak mě napadá, jestli výběr jména odrůdy neměl něco společného s půvabnou Scarlett Johansson 😊

Scarlett je velice málo rozšířenou odrůdou jabloně Sieboldovy, což je velká škoda. Jedná se o menší až středně vysoký, opadavý strom, který na jaře vykvétá množstvím sytě purpurově růžových až červených květů. Po nich následují listy, jejichž tvar je pro jabloň netypický – první listy jsou podlouhle vejčité, ale s postupem sezóny přirůstají větší, lesklé, laločnaté listy o třech cípech, které se podobají hlohu. Jejich barva je na koncích větví výrazně vínová a olivová až temně zelená uvnitř koruny a na neosluněných partiích. Na podzim se zelené listy barví do výrazně zlatožluté a vínové nabírají sytě šarlatovou a granátově červenou barvu. Opadávají velmi pozdě.

Na rozdíl od jiných odrůd okrasných jabloní Scarlett nabízí pomalý růst a velice husté a pravidelné větvení s pyramidálním tvarem koruny a lehce svěšenými staršími větvemi. Bez nadsázky se dá říci, že tento strom je miláčkem (či snad miláškem?) od jara do zimy, neboť v každém období nabídne něco krásného. I po opadání listů zůstává znatelná pěkná a hustá stavba koruny s okrasnými, temně vínově červenými plody, které na stromě zůstávají mnohdy až do jara. Jsou menší než na odrůdách, jež se pěstují hlavně pro okrasné plody a bývá jich méně.

Jabloně porostou téměř v jakékoli nepodmáčené půdě, ale pro nejlepší výsledky jí dopřejte středně živnou, mírně vlhkou půdu a umístění na plném slunci. Kyselejší reakce půdy (přidáním rašeliny) podpoří podzimní vybarvení. Nesnáší posypovou sůl. Mladé a čerstvě vysazované stromy potřebují pevný úvaz na první 3 roky, aby dobře zakořenily a rostly rovně. Řez, pokud bude potřeba, provádějte ke konci zimy. Plně mrazuvzdorná do min. -29 °C.

poslední revize: 18-11-2011; 30-12-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Malus  'ROYALTY'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.