Malus toringo 'SCARLETT'

Malus toringo
Malus toringo 'SCARLETT'
okrasná jabloň, jabloň Sieboldova
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a vínová
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ sytě růžová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Okrasné jabloně se často pouští se sakurami = okrasnými třešněmi a višněmi do boje o prvenství co do krásy jarního kvetení. V případě jabloně Scarlett doporučuji složit zbraně a vzdát hold krásnému stromu, který nabízí mnoho krásy nejenom v době květu. Vím, že každý má jiný vkus, ale tak mě napadá, jestli výběr jména odrůdy neměl něco společného s půvabnou Scarlett Johansson 😊

Scarlett je velice málo rozšířenou odrůdou jabloně Sieboldovy, což je velká škoda. Jedná se o menší až středně vysoký, opadavý strom, který na jaře vykvétá množstvím sytě purpurově růžových až červených květů. Po nich následují listy, jejichž tvar je pro jabloň netypický – první listy jsou podlouhle vejčité, ale s postupem sezóny přirůstají větší, lesklé, laločnaté listy o třech cípech, které se podobají hlohu. Jejich barva je na koncích větví výrazně vínová a olivová až temně zelená uvnitř koruny a na neosluněných partiích. Na podzim se zelené listy barví do výrazně zlatožluté a vínové nabírají sytě šarlatovou a granátově červenou barvu. Opadávají velmi pozdě.

Na rozdíl od jiných odrůd okrasných jabloní Scarlett nabízí pomalý růst a velice husté a pravidelné větvení s pyramidálním tvarem koruny a lehce svěšenými staršími větvemi. Bez nadsázky se dá říci, že tento strom je miláčkem (či snad miláškem?) od jara do zimy, neboť v každém období nabídne něco krásného. I po opadání listů zůstává znatelná pěkná a hustá stavba koruny s okrasnými, temně vínově červenými plody, které na stromě zůstávají mnohdy až do jara. Jsou menší než na odrůdách, jež se pěstují hlavně pro okrasné plody a bývá jich méně.

Jabloně porostou téměř v jakékoli nepodmáčené půdě, ale pro nejlepší výsledky jí dopřejte středně živnou, mírně vlhkou půdu a umístění na plném slunci. Kyselejší reakce půdy (přidáním rašeliny) podpoří podzimní vybarvení. Nesnáší posypovou sůl. Mladé a čerstvě vysazované stromy potřebují pevný úvaz na první 3 roky, aby dobře zakořenily a rostly rovně. Řez, pokud bude potřeba, provádějte ke konci zimy. Plně mrazuvzdorná do min. -29 °C.

poslední revize: 18-11-2011; 30-12-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Malus toringo výška kmene 160-180 cm, obvod kmene 8-10 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Malus toringo výška kmene 160-180 cm, obvod kmene 8-10 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM
Malus toringo výška kmene 190-200 cm, obvod kmene 10-12 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Malus  'ROYALTY'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.