Malus domestica 'PRŮSVITNÉ LETNÍ' (syn. Weisser Klarapfel)

Malus domestica
Malus domestica 'PRŮSVITNÉ LETNÍ' (syn. Weisser Klarapfel)
letní jabloň
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
náhled foto

Toto velmi rané letní jablko pocházející z Ruska kolem roku 1800 má mnoho jmen, v každé zemi zřejmě své vlastní. U nás mu říkáme Průsvitné letní, v Německu Weisser Klarapfel, v Anglii White Transparent, v Polsku Papiroska atd. Ve všech případech se jedná zřejmě o nejranější jabloň našeho klimatu, která produkuje množství žlutozelených, křehkých, šťavnatých, středně velkých až velkých plodů s velmi výraznou a pro někoho možná příliš ostrou chutí, která i přes svou ostrost je tím, na co hlavně děti čekají v polovině prázdnin = utrhnout si první letošní jablko.

Pamatuji si, když jsem byl malý kluk, měli jsme na chalupě 2 stromy tohoto „letňáku“. Moc jsme je neudržovali a tak rostly do nebe. Ten větší strom byl vysazen hned u zdi jižní části domu, kde bylo pouze jedno okno a to na půdě, kde jsem trávil skoro celé prázdniny. Jistě si dokážete představit, co to bylo za blaho otevřít okno a utrhnout si čerstvé jablko.

Průsvitné letní je bujně rostoucí strom, který má tu výhodu, že květy jsou částečně samosprašné, takže pokud nepotřebujete vysokou úrodu, s opylovačem si starosti dělat nemusíte. Pro vysoký výnos ale doporučujeme z těch známějších například Idared, Opal nebo Polka. Toto jablko se konzumuje co nejdříve po utržení ze stromu, nelze skladovat a jakmile se barva slupky mění na žlutou, rychle moučnatí. Je dobře odolné chorobám.

Nedoporučujeme pravidelně řezat, aby zbytečně nezahušťovala korunu. Pokud bude potřeba, pouze prořežte křížící se větve a odstraňte suché a nemocné. Zmlazovací řez provádějte nejčastěji jednou za deset let koncem zimy. Ke konci jara můžete protrhávat plody, aby zbyly jenom pěkné a rovnoměrně rozložené podél větví. U nás plně do min. -30°C.

Poslední revize 31-01-2012; 24-01-2024
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Malus domestica 'PRÙSVITNÉ LETNÍ' (syn. Weisser Klarapfel) výška kmene 180-190 cm, obvod kmene 8-10 cm
Český výpěstek
STANDARD
PRAHA AUTEM


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.