Magnolia grandiflora ALTA® ('T.M.G.H.')

Magnolia grandiflora
Magnolia grandiflora ALTA® ('T.M.G.H.')
magnólie velkokvětá
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Květy v létě
Exotika
Magnólie
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Stálezelené magnólie patří mezi královny kvetoucích stromů. Vybíráme pro vás ty nejkrásnější a zároveň nejotužilejší kultivary. ALTA® je unikátní odrůdou, jež přišla a svět v roce 1993 díky náhodnému semenáčku odrůdy Hasse, do té doby nejužší známé magnólii tohoto druhu v USA. O její nález se zasadil Thomas Julian Strickland a v roce 1998 ji nechal patentovat pod názvem TMGH a číslem PP11,612.

Magnólie ALTA® je stěsnaně, hustě a opravdu sloupovitě rostoucí odrůda, jejíž všechny větve směřují poslušně vzhůru, takže velmi brzy vykreslí nadmíru elegantní tvar úzkého plamenu svíčky. Od začátku léta vykvétají skvostné, smetanově bílé a nesmírně voňavé květy, které mají 20-24 cm v průměru a objevují se postupně po dobu 2 až 3 měsíců (podle síly a stáří rostliny). Listy jsou velké, oproti ostatním magnóliím svého druhu užší a více podlouhlé, tmavě zelené a extrémně lesklé, na rubu pokryté silnou vrstvou rezavých chloupků, která rostlinu chrání proti vysušení větrem.

Kompaktně sloupovitý tvar této magnólie je přirozený, není potřeba ji pro jeho dosažení stříhat. Pokud z jakéhokoli důvodu potřebujete provádět řez, učiňte tak co nejdříve zjara po mrazech s vědomím, že se na 1 rok připravíte o kvetení na ostříhaných větvích. Další výhodu magnólie ALTA® je bujnější a silnější kořenový systém, který zaručuje výbornou snášenlivost pro přesazování a rychlé vstřebávání živin z nového místa po výsadbě. Použijte ji jako solitéru, nebo i do kombinace s dalšími rostlinami, kde vynikne její úzká stavba, díky které se vejde i do menších zahrad.

Pro spolehlivý růst je nutné jí najít vhodné místo. Ideální by bylo umístění v zimním stínu, ale na plném letním slunci, ale v dobré půdě to většinou nebývá potřeba. Zem potřebuje kyselou, velmi úrodnou, vlhkou ale ne mokrou, dobře propustnou (velmi důležité!). Starším rostlinám vyhovuje jíl ve spodních partiích, ze kterého pomalým prorůstáním čerpají živiny. Svými kořeny se rozrůstá do hloubky i do stran, takže bude potřebovat dostatek prostoru na vývin kořenů, minimálně 1,5m v průměru. Tento prostor zamulčujte, nic jiného už tam nevysazujte a zbytečně tam nechoďte. Nemá ráda, když se jí dupe po kořenech. Hnojiva můžete používat organická, dobře odleželá, nebo průmyslová, přičemž množství dusíku by mělo být v rovnováze s ostatními prvky. Samotná dusíkatá hnojiva se používají pouze při regeneraci poškozených rostlin a to nejpozději do konce června.

Tato magnólie prokázala v USA dostatečnou mrazuvzdornost zóny 6, tj. do -23°C a předpokládá se, že zvládne krátkodobě i silnější mráz. Při dlouhotrvajících nebo extrémních mrazech (pod -23°C) ji můžete zakrýt bílou netkanou textilií, a to pouze na DOBU NEZBYTNĚ NUTNOU (max. 2 týdny), čímž omezíte odpar vody z listů a všechny listy jí zůstanou krásné. Textilii sundavejte při několikadenním oblačném počasí. V zimě, pokud není zmrzlá zem a není ani přemokřená, opatrně zalévejte!

Poslední revize 21-02-2012
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Magnolia grandiflora výška 80-100 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Magnolia grandiflora 'KAY PARRIS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.