Ginkgo biloba 'VARIEGATA'

Ginkgo biloba
Ginkgo biloba 'VARIEGATA'
jinan dvoulaločný
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST jehličnan opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a krémová
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Základní forma jinanu je velmi populární strom, který patří zřejmě k nejstarším na planetě. Představte si, že tu byl již před 180 milióny let … to bylo ještě Mrtvé moře marod! Díky jeho odolnosti vůči všemožným vlivům přečkal i ta nejhorší období. Strom se může dožít až 2000 let. A jak tomu u oblíbených dřevin bývá, na světě je mnoho odrůd, které plní přání a sny leckterého pěstitele. V případě odrůdy Variegata si troufám tvrdit, že i troufalé sny.

Jinan Variegata, objevený v roce 1854, je velice odvážnou, nadmíru elegantní a stále dost vzácnou odrůdou této dřeviny. Nese opadavé, vějířovitě tvarované, 4-7 cm široké listy (botanicky klasifikované jako zpolštělé jehlice), které jsou jako zebra proužkované krémově bíle až lehce nažloutlou barvou, přičemž základní barva listu je hráškově zelená. Poměr bílé oproti zelené je na každém listu jiný. Některé listy mohou být jenom bílé, jiné naopak mohou reverzovat do základní zelené. Větve s reverzovanými listy neodstraňujte – barevná kresba je nestálá a každým rokem jiná, takže v dalším roce mohou i větve s celozelenými listy opět ukázat bílé panašování.

Roste pomalu a slabě. Konečná výška se odhaduje mezi 2 a 3 metry a šířka jen o něco menší, ale je obtížné nalézt takto dospělý keř. Některé zdroje doporučují plné slunce pro spolehlivé probarvení a pěknou stavbu, jiné naopak přistínění, aby listy nespálilo slunce. My jsme zkusili obě polohy a v obou případech roste dobře a listy jsou vždy pěkné, bez popálení. Jinan snáší mnoho nepříznivých vlivů: horší půdu, znečištěné ovzduší, málo srážek i naopak lehké podmáčení. Zvládne udusané a jílovité půdy, i městské ovzduší a jakmile zakoření, nevadí mu sucho ani extrémní mráz. Pro nejlepší výsledky mu dopřejte středně živnou, propustnou zem. Plně mrazuvzdorný do cca -40°C.

Poslední revize 22-02-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.