Wisteria frutescens 'AMETHYST FALLS' (PBR)

Wisteria frutescens
Wisteria frutescens 'AMETHYST FALLS' (PBR)
vistárie křovitá (v.americká)
VZRŮST popínavé/liána
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Tato vistárie se botanicky nazývá křovitá a běžně se jí říká americká, protože toto jméno odráží její původ (jihovýchod USA) a snadno se tak odliší od svých asijských příbuzných vistárie čínské a vistárie japonské. A důvodů pro rozdělení je hned několik.

Amethyst Falls je zakrslou formou vistárie, což je u popínavé liány tohoto typu poněkud překvapivý fakt, nicméně pravdivý. Za rok přiroste o cca 20-30 cm, což z ní žádnou závodnici nedělá, naopak ji využívají tvůrci bonsají, kteří jsou z jejích krátkých přírůstků nadšení. A nejenom oni – mnoho ostatních zahradníků si ji také oblíbilo, protože ve srovnání s asijskými sestrami se drží v úhledné formě a nepopíná divoce ploty a zdi.

Její květy jsou uspořádané v krátkých hroznech o délce kolem 10 cm a poloviční šířce. Mají sytou, levandulově fialovou barvu a slabou vůni, která asijské vistárie vůbec nepřipomíná. Vykvétají od druhé poloviny května na téměř měsíc a podruhé uprostřed nebo na konci léta. Za dobrého počasí dokáží sporadicky kvést po celé léto, ale není to běžné. Lichozpeřené listy jsou opadavé, svěže zelené. I když roste pomalu, není to keř a v mládí bude potřebovat nějakou základní oporu. Jakmile jí dobře zdřevnatí vnitřní kmeny, už bude stát sama od sebe.

Zem potřebuje kyselou a vlhkou, v domácím prostředí roste při březích řek, takže je zvyklá i na trochu větší mokro, než je u rostlin obvyklé. Hnojení se nedoporučuje. Pouze můžete použít směsi na podporu květu. Vyžaduje slunné stanoviště, v polostínu málo kvete. Kvetou už jednoleté rostliny. Díky pozdnímu rašení ji neohrozí pozdní mrazy. Řez je možné provádět brzy zjara, nebo během sezóny zakracovat výhony. Plně mrazuvzdorná do cca -29°C.

Poslední revize 23-02-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Wisteria frutescens 'LONGWOOD PURPLE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.