Ilex pedunculosa

Ilex pedunculosa
Ilex pedunculosa
cesmína stopečkatá
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Pokud se hledání rarit a specialit stane posedlostí, pak každý nový úlovek je výhrou nade vše. Dlouhou dobu jsem hledal rostlinu, která splní následující kritéria: je stálezelená, nepichlavá, působí uvolněným dojmem a bude se hodit i do lehce exotických aranžmá. A samozřejmě bude dostatečně mrazuvzdorná pro naše klima. Výsledek se zjevil po několika letech hledání a je fantastický. Má latinské jméno ilex pedunculosa. Je to cesmína stopečkatá a nese všechny uvedené atributy.

Tato cesmína se na první dojem nepodobá snad žádné stálezelené rostlině, kterou známe z našich zahrad a cesmíně už vůbec ne! Při letmém prohlédnutí většinu z nás napadne pokojová rostlina fíkus benjamín. Ano, její listy jsou stejně oválně vejčité a uvolněně svěšené. Barva je šťavnatě zelená a na podzim získává mírně vínově bronzový přeliv na osluněných větvích. Jsou neopadavé, mírně lesklé, při krajích lehce zvlněné. Navíc při doteku zajímavě šustí, jako by byly z papíru. Na přelomu jara a léta vykvétají droboučké bílé květy na poměrně dlouhých stopkách, ze kterých se tvoří drobné, sytě červené plody.

Roste poměrně rychle, za rok může narůst od 30 cm po jeden metr, přitom se bohatě větví. Lze ji výborně tvarovat řezem buď na jaře po mrazech nebo začátkem léta. U nás se očekává výška v dospělosti kolem 4m a přibližně poloviční šířka. Dopřejte jí zem bohatou na živiny nebo ji pravidelně hnojte. Odvděčí se vám bohatým keřem a sytou barvou listů. Zem musí být dobře odvodněná a přednostně kyselá. Vyzkoušeli jsme ji v mrazech -25°C a neměla jediný spálený list, dokonce výborně zvládla i suchou zimu 2011/2012 s následnými pozdními jarními mrazíky = vše bez poškození. Přestože se tato rostlina zdá být ideálním adeptem pro středoevropské klima, stále je ještě velmi obtížné ji sehnat a její cena bývá vyšší.

V mnoha pramenech se uvádí, že se jedná o americký druh, ale pravdou je, že rostlinu objevil a poprvé popsal v roce 1868 holandský botanik Friedrich Anton Wilhelm Miquel jako asijský taxon, přirozeně rostoucí ve vyvýšených oblastech Japonska, Taiwanu i Číny. O 24 let později, v roce 1892 se do Asie vydal nadšený sběratel rostlin Charles Sprague Sargent a nalezl je rostoucí na mnoha místech mezi městy Kyoto a Tokio. Jeho obdiv byl tak velký, že se rozhodl nějaký exemplář získat. Kontaktoval dnes již věhlasného britského dobrodruha Ernesta H.Wilsona a objednal si její „pronásledování“. Tomu se podařilo získat její zralá semena, která v roce 1907 je odeslal do USA k dalšímu pěstování a testům, zda dokáží opravdu přežít bostonské zimy, když se v Japonsku nacházely v nevlídných oblastech. Rostlina prokázala neuvěřitelnou odolnost jak zimám tak škůdcům a protože v té době se novinky šířily zejména mezi sběrateli a arborety, zůstala obdivovaným kouskem ve sbírkách různých arboret a do komerčního pěstování se příliš nerozšířila. Nyní jsme o století starší a v některých školkách již přišli na to, že cesta nevede vždy jen nekonečným křížením nových a nových hybridů. Právě naopak – je také dobré vrátit se ke kořenům a uznat právo na život a rozšíření těm druhům, které i bez šlechtitelského zásahu již prokázaly svoje kvality. Já se osobně moc přimlouvám za to, aby se tato cesmína dostala do zájmu nadšených pěstitelů, kteří ji pro nás budou množit a nabízet k prodeji. O to více zahrádkářů se pak bude moci těšit z její krásy.

Poslední revize: 01-06-2011; 23-09-2012; 15-10-2012
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ilex pedunculosa výška 20-30 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Ilex pedunculosa výška 20-40 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Ilex pedunculosa varieta Billy
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Ilex pedunculosa varieta Billy
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Prunus lusitanica
Ilex x altaclerensis 'CAMELLIIFOLIA'
Myrica pensylvanica
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.