Fagus sylvatica 'BLACK SWAN'

Fagus sylvatica
Fagus sylvatica 'BLACK SWAN'
buk lesní
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ vínová
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Buky jsou v naší krajině známými a hojně vysazovanými dřevinami. Není proto divu, že právě mezi nimi najdeme mnoho odrůd odvozených od základního buku lesního, které mají něco navíc. Poznámka k latinskému jménu: správnější pravopis je fagus silvatica, a nikoli sylvatica, protože v latině ‚lesní‘ je silvaticus. Přestože se jedná o chybu, transkripce s „y“ je již tak vžitá, že se pokládá za správnou.

Představte si labuť. Krásná, elegantní, okouzlující stavba a držení těla. Jistě proto byla tato selekce červenolistého buku z Holandska pojmenována právě po tomto graciézním zvířeti Black Swan (‚Černá labuť‘). Jedná se o opadavý strom s nepravidelně přepadavými větvemi, které tvoří nadmíru efektní, uvolněnou stavbu, jíž umocňují sytě vínově černé listy. Jsou opadavé, velmi lesklé, široce vejčité, 4-6 cm velké a na podzim se mění na výrazně měděnou. Pokud nejsou plně osluněné, ztrácí svůj temný odstín a přechází do tmavě zelené.

Buk Black Swan roste v mládí poměrně rychle vzhůru a až po nějaké době své větve začne sklánět k zemi, zatímco kmen, ze kterého vycházejí, stále po krůčkách vertikálně přirůstá. Mezitím si podél něj tvoří množství dalších větviček, které budou většinou už pouze převislé a tak pomohou zaplnit habitus. Každá rostlina je svým způsobem unikát a může mít vícero terminálních větví, což není na škodu – právě naopak. Tím se zdůrazní nepravidelná stavba větví, jež vypadají, jako kdyby držely bohaté závoje plné třpytivých, temných drahokamů.

Buky jsou na půdu nenáročné stromy, preferují mírně zásaditou, rovnoměrně vlhkou, ale nepodmáčenou zem. Barevné formy potřebují dostatek přímého slunce. Jakmile zakoření, zálivka navíc není nutná, do té doby dbejte na to, aby zem zůstávala vlhká. Řez a tvarování je možné na konci zimy před rašením. Mrazuvzdorné do cca -34°C.

Poslední revize 03-01-2013
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Fagus sylvatica  'PURPLE FOUNTAIN'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.