Kalmia polifolia

Kalmia polifolia
Kalmia polifolia
mamota sivolistá
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ lila až růžová
DOBA KVETENÍ květen - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 2   (do -45°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rododendrony, azalky a mamoty
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Mezi mamotami je i jeden okouzlující druh, jež se pyšní nezvyklou elegancí paradoxně spojenou s poněkud nenápadným vzezřením. Jmenuje se mamota sivolistá a pochází z vlhkých vřesovišť Kanady a USA, kde tvoří nízké polštáře stálezelených keřů.

Sivolistá mamota má podlouhlé, tenoučké, rozmarýnu podobné listy, které jsou při krajích stočené dolů. Na lícu jsou sytě zelené a lesklé a zespoda sivé až bílé. Keřík díky nim vypadá nesmírně skromně ale jen do doby, než se začátkem května otevřou květy. Jsou světle lila růžové je jich takové množství, že je jen těžko uvěřitelné, že tak malý keřík měl tolik poupat. Velikost je kolem 2 cm v průměru a tvar skoro stejný jako na běžných mamotách, snad jen více miskovitý. Poupata jsou sytě růžová.

Mamota sivolistá se v Kanadě nazývá bahenním vavřínem, protože potřebuje neustále vlhkou až mokrou zem. Ta musí být kyselá, živná a vylehčená rašelinou nebo jiným vláknitým substrátem. Její jemné povrchové kořeny nesmí nikdy vyschnout, tak ji dobře zamulčujte kůrou. Má ráda plné slunce, kde nejvíce pokvete. Hnojení není nutné, ale je možné na jaře a od konce léta, kdy se začnou tvořit poupata na další rok, stejnými hnojivy jako na rododendrony a azalky. Pokud ji chcete stříhat, učiňte tak co nejdříve po odkvětu. Naprosto mrazuvzdorná do neuvěřitelných -44°C a je vhodná i do venkovních květináčů, kde ji nenechte vyschnout.

Poslední revize 19-01-2013
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Kalmia latifolia f. myrtifolia
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.