Ilex aquifolium

Ilex aquifolium
Ilex aquifolium
cesmína ostrolistá - STROM
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Pokud hledáte otužilý, stálezelený strom, základní forma cesmíny ostrolisté bude jedním z nejlepších adeptů. V našich podmínkách považuje za jeden z nejvzrůstnějších stromů a časem dokáže vytvořit opravdu překrásnou a bohatou korunu lesklého listí. Listy jsou tmavě zelené, neopadavé, 5-7 cm dlouhé a mají ostré zoubky. Přesto od určitého věku ostny ztrácí a tvoří listy hladké nebo jen se 3 zoubky, protože už se nemusí bránit proti okusu zvěří.

Nenápadné květy se objevují na konci jara a pokud jsou opyleny za přítomnosti nějaké samčí rostliny, na podzim se vybarví zářivě červené, lesklé plody, tak typické pro cesmíny. Lze snadno stříhat, nové přírůstky jsou pravidelné a hojné – snadno vymodelujete požadovaný tvar. Jarní střih v dubnu je vhodný pro podporu růstu, letní – do konce července – je tvarovací.

Snáší jakoukoliv dobře odvodněnou půdu, ale pro nejhezčí rostlinu jí dopřejte živnou, hlubokou a přednostně kyselou a pokud možno neustále vlhkou zem. Po dobrém zakořenění výborně snáší dočasné letní vyschnutí. Má ráda plné slunce, ale zvládne i polostín a dokonce roste i ve stínu, kde trochu ztrácí tvar. Je dobře mrazuvzdorná do cca -26°C.

Poslední revize: 19-01-2013
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex 'NELLIE R.STEVENS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.