Picea pungens 'FAT ALBERT'

Picea pungens
Picea pungens 'FAT ALBERT'
smrk pichlavý
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ modrostříbrná
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled foto
Smrk pichlavý, přestože původně pochází z lesů Skalistých hor Kanady a USA, je u nás velmi zdomácnělou dřevinou. Velké oblibě se zde těší zejména odrůdy s namodralým jehličím. Fat Albert je jednou z nich. Byl pojmenován po postavičce z animovaného seriálu Fat Albert and the Cosby Kids, které propůjčil svůj hlas v letech 1972 až 1984 známý americký komik Bill Cosby. Rostlinu představila v roce 1981 americká školka Iseli Nurseries.

Smrk Fat Albert je velice vychovaný chlapec, i když maličko obtloustlý. K jeho hlavním přednostem patří svítivě modrostříbrná barva jehličí a pomalý, hustý a pravidelný růst. Jehlice obrůstají větvičky kolem dokola a nemají tendenci propadávat. Roste do přísně vzpřímeného tvaru, v mládí s výrazně vytaženým terminálem, jež se větví až později, protože nejprve zahušťuje svou spodní základnu, odtud i to „obtloustlé“ přirovnání. Ročně přirůstá kolem 20-30 cm.

Pro zachování všech typických vlastností se množí řízkováním. Roubování je zbytečně zdlouhavé a drahé a semenáčky se mohou různit v barvě i habitu. Díky pomalému růstu a zajímavému tvaru se hodí do zahrad téměř každé velikosti. Vhodně doplní větší skalky, výborně se dá kombinovat s jinými drobnými rostlinami odlišných barev olistění. Rostliny mají vždy pevný a souměrný terminál, takže tvarovací střih není potřeba. Přesto zakracování je možné – nejlépe zjara před rašením.

Smrky snáší téměř jakoukoli nezamokřenou půdu, přednost dávají neutrální až lehce kyselé. Pěstujte je na plném slunci, aby vytvořily pravidelný tvar bez spodních vyholených větví. Hnojení není potřeba. Plně mrazuvzdorný do min. -40°C.

Poslední revize 09-02-2013
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Picea pungens 'HOOPSII'
Picea pungens 'BLUE DIAMOND'
Abies koreana 'BLUE EMPEROR'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.