Prunus domestica 'QUEEN VICTORIA'

Prunus domestica
Prunus domestica 'QUEEN VICTORIA'
velkoplodá švestka
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
náhled foto

Královna Viktorie je jedna z nejoblíbenějších velkoplodých švestek s červenou slupkou. Dozrává hned po blumách, tedy na přelomu srpna a září. Plody jsou vejčitě protáhlé, baculaté, zlatožluté s červeným líčkem nebo červeným tečkováním, jež při plné zralosti pokryje celou osluněnou část plodu tak, že dělá dojem celistvě červené švestky. Je velmi šťavnatá, sladká a jde dobře od pecky.

Nejlepší je sníst je čerstvě utržené rovnou ze stromu, nebo je můžete zpracovat na kompoty a marmelády. Zavařenina z těchto švestek je skvostná a pokud byste měli pocit, že chuť švestkového pyré je málo výrazná, můžete ji opatrně dochutit trochou limetkové šťávy a kompotu dodáte ostrost přidáním několika brusinek. Švestky se řadí mezi naše nejsladší a zároveň nejzdravější ovoce. Mají až 16g cukrů ve 100g ovoce, čemuž se ze subtropického ovoce vyrovná například mango. Rovněž mají vysoký obsah draslíku, vápníku, hořčíku a fosforu a až 35 mikrogramů vitamínu A, což mezi velkoplodým ovocem překonají jenom meruňky (ty mají až 1500 mikrogramů!).

Kvete v pozdním jaru a je samosprašná, takže nepotřebuje další odrůdu pro násadu plodů, přitom sama je velmi šikovný opylovač, například pro většinu renklód. Pochází z 19.století z Anglie. Je možné jí udržovat řezem, nejlépe po odkvětu, později až po sebrání plodů. Zejména mladé stromky by se měly stříhat, aby zmohutněly větve a unesly všechno ovoce a prosvětlila se koruna. Nenáročná na půdní typ. Plně mrazuvzdorná do cca -29°C.

Poslední revize 11-02-2013
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Prunus domestica 'QUEEN VICTORIA' výška 125-150 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.