Hebe topiaria

Hebe topiaria
Hebe topiaria
hebe
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.6-1.3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ modrozelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled foto
Názvosloví mnoha nepůvodních druhů rostlin, které bohužel nebyly výjimečně zajímavé pro pěstování v zámeckých sklenících či na jiných sídlech zámožnějších obdivovatelů cizokrajné flóry, zůstává komplikované nejenom v češtině ale i v mnoha dalších jazycích, pokud se nenašel někdo, kdo by se těmito druhy botanicky zabýval a následně je pojmenoval. Podobný osud u nás potkal novozélandské hebe. Dnes již na internetu narazíte na jeho české pojmenování rozrazilec, které bylo odvozeno od anglického názvu veronica shodného pro hebe i rozrazil, ale popravdě výraz hebe mi přijde daleko lepší - snadno se vyslovuje a je jednoznačný. Horší je to s názvy druhů.

Hebe topiaria se poměrně často zaměňuje s tučnolistým hebe pinguifolia Sutherlandii. Tento druh je nižší a nese o trochu menší listy. Jsou neopadavé, sivě zelené, oválně elipčité. V červnu na koncích větviček vykvétají bambulky droboučkých, bílých kvítků. Jedná se o nízký, polštářovitě se rozrůstající druh, jež není nutné stříhat, ale lze jej mírně tvarovat – nejraději zjara po mrazech. Pokud byste nechtěli přijít o květy, zastřihněte jej po odkvětu v červenci.

Hebe se pěstují na slunci či v polostínu ve výborně odvodněné, raději nepříliš humózní zemi, která by neměla vysychat – kůrový či jiný mulč je nutný během celého roku. Půdní reakce může být od mírně kyselé přes neutrální až do lehce alkalické. Hebe pochází z Nového Zélandu, tedy ze země s vysokou vzdušnou vlhkostí a mírnými zimami. Pro naše podmínky vybíráme pouze ty nejmrazuvzdornější, což jsou většinou druhy a odrůdy s malými listy a zakrslým vzrůstem. Zvládá teploty do cca -24°C. Během chladnějších zim jej můžete ochránit bílou netkanou textilií nebo chvojím. Před mrazy dobře zalijte.

Poslední revize 11-03-2013; 15-12-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Hebe pinguifolia 'SUTHERLANDII'
Hebe 'COBB VALLEY'
Hebe 'RED EDGE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.