Hemerocallis 'FRANS HALS CHLUMEC'

Hemerocallis
Hemerocallis 'FRANS HALS CHLUMEC'
denivka
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:zlatá a červená
DOBA KVETENÍ srpen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 2   (do -45°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Denivky své jméno získaly díky faktu, že jednotlivé květy vydrží jeden den. Ale už mladé rostliny mají květů na jednom stonku hned několik a s přibývajícími lety přibývá i stonků s květy. Tato nádherná a bezúdržbová trvalka nadchne i nejzaneprázděnějšího člověka, neboť kromě zasazení a občasného zalití v období sucha nepotřebuje VŮBEC NIC. A přitom nás v plném létě ohromí pestrou paletou barev, květem ve tvaru lilií, někdy s nařasenými konci, někdy ohnutými dozadu, někdy elegantně úzkými.

Má silné, sytě zelené, zdravé listy, které zdobí zahradu od jara až do zimy, tzn. že nevadnou jako například odkvetlé cibuloviny. Netrpí na škůdce ani choroby. Slimák ji ochutná až teprve v případě, kdy je 10 metrů kolem naprostá poušť a nic jiného mu k večeři nezbude. Dopřejte denivkám plné slunce nebo nanejvýš mírný stín a pro bohatší kvetení můžete každé jaro mírně přihnojit. Jinak snáší jakoukoliv půdu, i suchou, přestože se jí daří lépe ve vlhké zemi.

Odrůda Frans Hals má u nás svou historii. Byla to jedna z prvních rostlin, kterou jsem si spolu s dalšími nechal poslat jednou známou zásilkovou službou. Hlízy došly v tak zdevastovaném stavu, že jsem nevěděl, co s nimi. I tak jsem jim chtěl dát šanci a jednu po druhé vysázel do květináčů a čekal, co z nich bude. Velké zklamání bylo, když z údajných velkokvětých hybridů mnoha barev vzešly ty obyčejné s dlouhými stonky, které najdete u každé venkovské chalupy. Mnoho jich nevykvetlo vůbec a některé ani nevyrašily. Jedinou zdravou a kvetoucí jsem přesadil do většího květináče, ostatní ponechal svému osudu na hromadě skrývky, která čekala dalším rokem na rozhrnutí kolem nového domu. Zedníci mezitím na hromady přidávali svůj odpad, občas něco rozšlápli ... no víte, jak to chodí. Zima byla tuhá a stálý holomráz, sníh se ten rok moc "neohřál". Na jaro jsem se těšil, protože se měla začít dělat konečně zahrada. Bagrista (představt si to!), který měl zem začít rozhrnovat, mě přišel upozornit, že mi tam na hromadě něco roste a jestli si to nechci dát jinam. Šel jsem se zvědavě podívat a uviděl překvapivě pevné, zdravé listy, které vyrůstaly z hlízy, jejíž kořeny zely holé na sluníčku a bujně se snažily najít trochu země pod sebou, kam by se rozjely. S tušením něčeho slibného jsem rostlinku zabavil před rypadlem a po dokončení zemních prací jí našel důstojné místo podél cesty ke vchodu do domu. A udělal jsem dobře, protože ještě to léto mě potěšila nádhernými, dvoubarevnými květy sytých odstínů. Dnes je z ní již ohromný trs, za kterým se každý návštěvník otočí. Krása této denivky stejně jako nesmírná houževnatost, která jí pomohla přežít těžkou zimu jen tak volně na mraze mi vnukla myšlenku odvděčit se jí tím, že ji dáme čestné místo v našem logu. Od roku 2004 je tedy Frans Hals naším symbolem.

VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.