Photinia dummeri 'WINCHESTER'

Photinia dummeri
Photinia dummeri 'WINCHESTER'
blýskavka Dummerova
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a červená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Winchester je zatím málo známá odrůda blýskavky Dummerovy, která sama o sobě patří mezi rarity. Na první pohled vypadá jako blýskavka Davidova (strangwaysovka), ale nese znaky a drobná vylepšení, díky nimž se odlišuje.

Blýskavka Winchester má lesklé, středně široce podlouhlé, neopadavé listy olivově zelené barvy, které raší 2x do roka zbarvené do výrazně oranžově měděné barvy. Tato barva zůstává na nových listech poměrně dlouho, takže i v létě je keř barevně zajímavý. Na podzim listy neopadávají, ale nabírají ještě červenější odstín, který vydrží až do jara. Oproti blýskavce Davidově jsou listy o něco větší, lesklejší a v místech výskytu spály růžovitých zůstávají zdravé. Na přelomu jara a léta kvete malými latami drobných bílých květů, jež se otevírají z růžových poupat. Po nich následují atraktivní červené plody, jež na rostlině visí podobně jako například jeřabiny.

Přirozený tvar keře je spíše rozložitý a vzdušný s větvemi lehce převislými do stran. Roste rychle. Pokud máte menší zahradu, nebo si spíše než tohoto tvaru chcete užít hezkých listů blýskavky, doporučujeme ji stříhat, aby více zhoustla. Po základním řezu v období od začátku dubna do konce května se bohatě větví.

Dopřejte jí výslunné místo ve vaší zahradě, kde bude dělat kratší ale husté přírůstky. Zem má ráda kyselou, živnou, vlhkou ale dobře propustnou. Doporučujeme zamulčovat kůrou, aby lépe držela vlhkost. Před příchodem zimy a v zimě, pokud není zmrzlá zem, zalévejte! Výborně mrazuvzdorná do cca -27°C.

Poslední revize 10-07-2013
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Photinia davidiana (Stranvaesia davidiana)
Photinia x fraseri 'Mandarino' CARRÉ ROUGE
Photinia serratifolia
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.