Aralia elata 'SILVER UMBRELLA'

Aralia elata
Aralia elata 'SILVER UMBRELLA'
arálie, prodara štíhlá
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a bílá
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ srpen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Exotika
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Pokud si přejete trochu ozvláštnit vaši zahradu něčím okázalým, co upoutá na první pohled, ale nechcete si dělat starosti s péčí nebo mrazuvzdorností, máme pro vás výborný tip na rostlinu, která splňuje všechny požadavky. Jmenuje se arálie a nepotřebuje téměř nic. Je oblíbená mezi sběrateli a tvůrci exoticky laděných zahrad ji rádi zakomponují do svých aranží, kde vysazená jako solitéra podle mého názoru dokonale nahradí palmu, kterou svými velkými vějíři listů dokáže vhodně zastoupit. Stejně dobře navodí i atmosféru deštného pralesa.

Silver Umbrella je výjimečná odrůda této japonské krásky, jež má svůj domov nejen v zemi vycházejícího slunce, ale i na Sibiři a Mandžusku. Poměrně časně zjara raší z velkých pupenců listy, jež se postupně rolují ven jako listy kapradin, jimž se dost podobají. List je dvojitě lichozpeřený a silné rostliny mohou nést listy až 1 metr dlouhé (výjimečně i více) a přes půl metru široké. Jsou složené z úzce vejčitých, hráškově zelených lístků s nápadnými, krémově bílými okraji a občasným melírováním. Mají tendenci se trochu přivírat, takže vypadají jako malé lodičky. Ve druhé polovině léta se objevují květová poupata, jež se koncem léta rozvinou do vzpřímených, vrcholových lat se spoustou smetanových kvítků. Po nich mohou následovat temně vínově černé plody, pokud je dlouhé a teplé babí léto. Na podzim se listy mění do několika odstínů spíše světle růžové, šarlatové a zlatavě oranžové, pěstujete-li rostlinu v kyselé půdě. V zásaditém jílu je podzimní barva převážně žlutá. A úplně nakonec - v době vegetačního klidu je arálie také zajímavá – je to takový fajn klacek, který do ruky fakt nevezmete. Když opadají listy, rostlině nezbude o moc více než jeden tlustý centrální kmen (rostlina se málo větví), po celé délce posetý převážně drobnými trny.

Arálie není vybíravá co do typu půdy. Snese lehkou i těžší zem, kyselou i alkalickou (v kyselé bude mít hezčí podzimní barvu listů), pouze nesmí být zamokřená. Jakmile zakoření, dobře snáší vyschnutí, ale přednost dá půdě rovnoměrně vlhké. Naopak při dlouhotrvajících deštích může v neodvodněné zemi shodit listy, které znovu narostou, až se voda ztratí a kořeny začnou dýchat. Nevyžaduje žádnou péči. Hlavní řez je možno provádět na jaře před rašením a tvarovací řez do začátku léta. Netrpí na choroby ani na škůdce. Plně mrazuvzdorná do min. -34°C a zřejmě ještě o něco více.

Poslední revize 23-09-2013
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Aralia elata 'VARIEGATA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.