Aconitum carmichaelii 'ARENDSII'

Aconitum carmichaelii
Aconitum carmichaelii 'ARENDSII'
oměj Carmichaelův
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ modrofialová
DOBA KVETENÍ září - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Máte-li rádi syté barvy do trvalkových záhonů, nechte se uchvátit temně modrofialovými květy této rostliny. Oměj Carmichaelův se někdy nazývá podzimním, protože na rozdíl od svého příbuzného oměje šalamounku vykvétá až ke konci léta – v září a říjnu. Odrůda Arendsii je o něco nižší než botanický druh a odstín jeho květů je blíže inkoustově modré než fialové, ale velmi záleží na denní době, množství a teplotě světla. Vnitřek hrdla je výrazně světlejší až bílý poskytující pozadí pro nápadné, antracitově šedé tyčinky. Květy jsou velké, tvarované jako vysoké helmice, jemně voní a jsou uspořádané ve vzpřímeném hroznu na pevné lodyze, která může být něco přes metr vysoká.

Jako by rostlina věděla, že díky pozdnímu kvetení musí umět upoutat už začátkem sezóny, proto od jara tvoří atraktivní, hluboce vykrajované, tmavě zelené, lesklé listy. Oměj je oblíbená rostlina k řezu. Patří do čeledi pryskyřníkovitých a přestože je využíván zejména v čínské medicíně, celá rostlina a zejména hlízy jsou prudce jedovaté a doporučuje se manipulovat s ní v rukavicích.

Poroste téměř v jakékoli půdě, která bude vlhká a chladná. Má rád plné slunce a polostín. Hnojení není nutné, ale může podpořit kvetení tvořením bočních výhonů s poupaty pod hlavním kvetoucím hroznem. Plně mrazuvzdorný do cca -40 °C.

Poslední revize 03-10-2013; 02-12-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Aconitum napellus
Delphinium (Pacific Hybrids) 'BLACK KNIGHT'
Delphinium (Elatum Group) 'M.F. Dark Blue/Dark Bee'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.