Gleditsia triacanthos 'SUNBURST'

Gleditsia triacanthos
Gleditsia triacanthos 'SUNBURST'
dřezovec trojtrnný
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 5-9m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:žlutá a světle zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Dřezovce jsou velmi elegantní stromy. Původní druh má název trojtrnný, neboť po jeho kmeni jsou rozsety poměrně ostré trny v počtu 3, někdy více. Zahradní a šlechtěné odrůdy byly těchto trnů zbaveny a pyšní se různě barevnými listy a rozdílným tvarem a velikostí stromu.

Dřezovec Sunburst je středně vysoký strom roubovaný většinou na patce, takže celá rostlina už je bez trnů. Pěstuje se nejčastěji s větvemi již od země nebo jako strom s kmenem o výšce cca 2m a korunou, přičemž rostlina si neustále tvoří podél holého kmene očka, ze kterých raší listy. Ty se zjara odstraňují, aby sílila koruna.

Opadavé listy mají až 20 cm, jsou velmi atraktivní, 1-2x zpeřené a připomínají list kapradiny. Jejich barva je jasně žlutá, když raší a mění se na světle zelenou až trávově zelenou v létě. Olistěný strom působí velmi exoticky a v teplejších oblastech se právem řadí k okrasám zahrad hned vedle palem a barevně kvetoucích keřů. Květy jsou drobné jehnědy, málo nápadné pro člověka, zato velmi vábivé pro hmyz, jsou totiž medonosné a voní po perníku. Pokud nové listy začnou dužnatět, zčervenají a vytvoří se z nich malé slzičky, ošetřete rostlinu systemickým přípravkem proti cizopasníkům, např. Mospilanem. Jedná se o určitý druh larev, kterým dřezovec chutná.

Tento dřezovec během 20 let nedoroste výše než cca 5 metrů. Větve rozkládá spíše do stran a tvoří tak zprvu vodorovná patra, která časem narostou do tvaru širokého V. Vzhledem ke své mrazu-odolnosti si zaslouží být více sázen i u nás. Snáší jakoukoli půdu a znečištěné ovzduší, ale odvděčí se vám za zem bohatou na živiny většími a jasněji vybarvenými listy. Plně mrazuvzdorný (do min. -37°C).

Poslední revize 08-12-2008.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Sophora japonica 'WINTER GOLD'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.